Cevenny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cevenny
Krajina v okolí průsmyku Faisses

Nejvyšší bod 1699 m n. m. (Mont Lozère)

Nadřazená jednotka Francouzské středohoří

Světadíl Evropa
Stát FrancieFrancie Francie
Carte-cevennes-france.png
Horniny žula, vápenec
Souřadnice

Cevenny (francouzsky Cévennes) jsou pohoří ve Francii, tvořící jihovýchodní okraj Francouzského středohoří. Nejvyšším vrcholem je Mont Lozère, vysoký 1699 m. Zaujímá území departementů Gard, Lozère, Ardèche a Hérault, největším městem je Alès. Pramení zde řeky Loira, Allier, Tarn, Vidourle a Gard. Oblast leží na rozhraní kontinentálního a středomořského klimatu, což vede ke značným výkyvům počasí: léta bývají horká a suchá, v zimě dochází k častým povodním (tzv. épisodes cévenols).

Cevenny vznikly jako produkt hercynského vrásnění, náhorní plošiny a krasové oblasti se střídají s hlubokými údolími. Na jihovýchodě oddělují strmé svahy toto pohoří od údolí řeky Rhôny. Oblast je poměrně řídce osídlená, hlavním zdrojem obživy je pastevectví, v nižších polohách se pěstuje kaštanovník jedlý, cibule kuchyňská, réva vinná a morušovník, rozšířená byla i výroba hedvábí. V okolí La Grand-Combe se těžilo černé uhlí, těžba byla zastavena v osmdesátých letech 20. století. Významnými turistickými atrakcemi jsou jeskyně Grotte des Demoiselles, Aven Armand, soutěska Gorges du Tarn a horská silnice Corniche des Cévennes, nabízející efektní výhledy do kraje. Známé středisko zimních sportů bylo zřízeno v Prat Peyrot.

Původními obyvateli byli Galové, kteří kraj nazývali Cebenna, zřejmě z keltského základu kemn, což znamená hřbet. Žijí zde camisardové, potomci protestantů, kteří v tomto odlehlém kraji našli útočiště po hugenotských válkách. V letech 1702–1704 vypuklo v regionu velké povstání, které vedl Jean Cavalier, o němž napsal Eugène Sue stejnojmenný životopisný román. Pohoří vešlo do dějin také řáděním takzvané Gévaudanské bestie v polovině 18. století. Za druhé světové války se v nepřístupných údolích ukrývali partyzáni a Židé. V roce 1970 byl zřízen národní park Cévennes, s rozlohou 3 214 km² největší národní park metropolitní Francie.

Robert Louis Stevenson vydal roku 1879 cestopis Putování s oslicí po Cévennách. Hudební skladatel Vincent d'Indy nazval podle pohoří svoji symfonickou báseň Symphonie Cévenole.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]