Vinařská oblast údolí Loiry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa vinařského kraje údolí Loiry (Val de Loire)

Vinařský kraj údolí Loiry, (francouzsky vignoble de la vallée de la Loire, zvaný též vinařský kraj Údolí Loiry / vignoble du Val de Loire nebo ligurský vinařský kraj / vignoble ligurien) je rozsáhlé území výroby vína ve Francii, zahrnující vícero vinařských oblastí. Tyto oblasti produkují bílá vína suchá, polosuchá (demi-sec), jemná i silná, červená vína nejčastěji lehčí a vína růžová. Najedeme zda také množství vín šumivých. Všechny tyto oblasti se nacházejí na březích Loiry a jejích přítoků.

Vinařský kraj Loiry zaujímá plochu 70 000 hektarů z čehož 52 000 ha připadá na jakostní vína s přívlastkem (Vins de qualité produits dans des régions déterminées / VQPRD), AOC a AOVDQS)[1]. Objem produkce dosahuje 4 miliony hektolitrů, z toho 3 miliony ve VQPRD (jakostní víno s přívlastkem)[1]. Je vymezen na čtyři oblasti výroby: území Nantes, Anjou, Touraine a Střed (Centre).

Odrůdy rozšířené v údolí Loiry, pro červená a růžová vína, jsou cabernet franc, cabernet sauvignon, grolleau, gamay, pineau d'Aunis, pinot noir, côt, apod. pro bílá vína jsou to chenin blanc, sauvignon, melon, chardonnay, apod.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Stránky s loirskými víny. www.vinsdeloire.fr [online]. [cit. 2011-02-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-01. 

.

Podobné odkazy[editovat | editovat zdroj]

Wikiodkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]