Litr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o jednotce objemu. O takto hovorově označované číslovce pojednává článek Tisíc.

Litr je metrická jednotka objemu odpovídající krychlovému decimetru. Není jednotkou SI, i když je akceptováno její používání společně s SI jednotkami.[1] Značí se malým písmenem l. Kvůli možnosti záměny s číslicí 1 a písmenem i bylo v roce 1979 rozhodnuto, že se smí značit i velkým písmenem L,[2] přestože velká písmena jsou jinak rezervována pro jednotky odvozené ze jmen osob.[3] Někdy se též (třebaže v rozporu s SI) používá malé psací písmeno ℓ (U+2113).

Definice[editovat | editovat zdroj]

Litr je roven

Pro porovnání objemů viz 1 E-3 m³.

Odvozené jednotky objemu[editovat | editovat zdroj]

Litr se pomocí předpon soustavy SI rozšiřuje do dalších jednotek:

  • Mililitr, značený ml, je metrická jednotka objemu, rovná jedné tisícině litru, tzn. 10−6 m³, což je přesně rovno 1 cm³. Jméno je složeninou předpony soustavy SI mili (= tisícina) a názvu základnější jednotky litr.

Pro porovnání objemů řádově jednoho mililitru viz 1 E-6 m³.

  • Centilitr, značený cl, je metrická jednotka objemu, rovná jedné setině litru, tzn. 10−5 m³. Jméno je složeninou předpony soustavy SI centi (= setina) a názvu základnější jednotky litr.

Pro porovnání objemů řádově jednoho centilitru viz 1 E-5 m³.

  • Decilitr, značený dl, je jednotka objemu rovná jedné desetině litru, tzn. 10−4 m³. Jméno je složeninou předpony soustavy SI deci (= desetina) a názvu základnější jednotky litr. V lidovém úzu se decilitru říká deci a často se značí nesprávně jako dcl.

Jeden decilitr je přibližně objem běžného šálku kávy. Pro porovnání s dalšími řádově stejnými objemy viz 1 E-4 m³.

  • Hektolitr, značený hl, je metrická jednotka objemu, rovná 100 litrům, tzn. 10−1 m³ neboli 0,1 m³. Jméno je složeninou předpony soustavy SI hekto (= sto) a názvu základnější jednotky litr.

Pro porovnání objemů řádově jednoho hektolitru viz 1 E-1 m³.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Litr byl roku 1793 zaveden ve Francii jako jedna z nových „republikánských jednotek“, zavedených za francouzské revoluce. Byl definován jako jeden decimetr krychlový; jeho jméno bylo odvozeno z jména starší francouzské jednotky litron (pocházejícího z řeckého λιτρα (litra), (značícího jednotku hmotnosti).

V roce 1901 byl na 3. konferenci CGPM litr předefinován jako objem 1 kilogramu čisté vody za její maximální hustoty (tzn. při 3,98 °C) při standardním tlaku. Předpokládalo se, že tato hodnota je právě 1 dm³, později se však zjistilo, že kvůli chybě měření je ve skutečnosti objem 1 kg vody 1,000028 dm³.

V roce 1964 se proto na 12. konferenci CGPM vrátila původní definice litru jako jiného názvu pro decimetr krychlový. Bylo však doporučeno, aby se tato jednotka používala pouze pro obchod, ne pro vědecké účely.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tabulka akceptovaných mimosoustavových jednotek v příručce SI. www.bipm.org [online]. [cit. 2010-08-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-10-01. 
  2. Resolution 6 of the 16th CGPM (1979)
  3. Bureau International des Poids et Mesures. Le Système international d’unités (SI) – The International System of Units (SI) [online]. 8. vyd. Paris: STEDI MEDIA, květen 2006. Kapitola 5.1, s. 41, 130. Dostupné online. ISBN 92-822-2213-6. (francouzsky, anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]