Aunis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aunis
Tour Saint-Nicolas, La Rochelle
Tour Saint-Nicolas, La Rochelle
Aunis – znak
znak
Geografie
Mapa
Mapa
Hlavní město La Rochelle
Status bývalá provincie
Souřadnice
Rozloha 1 947 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 286 000 (2006)
Hustota zalidnění 146,9 obyv./km²
Jazyk francouzština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aunis [óny] je bývalá provincie Francie, nacházející se při ústí řek Sèvre Niortaise a Charente do Biskajského zálivu; patří k ní také ostrovy Île de Ré a Oléron, oddělené průlivem Pertuis d'Antioche. Jmenuje se podle původního hlavního města Castrum Allionis (současný název Châtelaillon-Plage),[1] později byly správní úřady přeneseny do přístavu La Rochelle. Obyvatelé se nazývají Aunisiens.

Region je rovinatý, většinou ho vyplňuje křídová pláň z období jury. Při pobřeží se nacházejí bažinatá území Marais Poitevin a Marais de Rochefort, ve vnitrozemí leží dubový les Forêt de Benon.[2] Pěstuje se převážně kukuřice,[3] rozvinuté je dobytkářství, rybolov, chov ústřic a těžba soli. La Rochelle je významný obchodní přístav s mnoha architektonickými památkami, univerzitou, letištěm, loděnicemi a továrnou firmy Alstom, v Rochefortu se rozvíjí letecký průmysl.

Oblast původně patřila k Akvitánskému vévodství, provincii zde zřídil v roce 1374 Karel V. Francouzský. Po administrativní reformě roku 1790 se tato nejmenší francouzská provincie stala součástí departementu Charente-Maritime.

Chudoba a blízkost moře vedly k tomu, že z provincie Aunis se v minulosti vystěhovalo do zámoří více lidí než z jiných částí Francie.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]