Přeskočit na obsah

Aunis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aunis
Tour Saint-Nicolas, La Rochelle
Tour Saint-Nicolas, La Rochelle
Aunis – znak
znak
Aunis – vlajka
vlajka
Geografie
Mapa
Mapa
Hlavní městoLa Rochelle
Statusbývalá provincie
Souřadnice
Rozloha1 947 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel286 000 (2006)
Hustota zalidnění146,9 obyv./km²
Jazykfrancouzština
Správa regionu
StátFrancieFrancie Francie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aunis [óny] je bývalá provincie Francie, nacházející se při ústí řek Sèvre Niortaise a Charente do Biskajského zálivu; patří k ní také ostrovy Île de Ré a Oléron, oddělené průlivem Pertuis d'Antioche. Jmenuje se podle původního hlavního města Castrum Allionis (současný název Châtelaillon-Plage),[1] později byly správní úřady přeneseny do přístavu La Rochelle. Obyvatelé se nazývají Aunisiens.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast původně patřila k Akvitánskému vévodství, provincii zde zřídil v roce 1374 Karel V. Francouzský. Po administrativní reformě roku 1790 se tato nejmenší francouzská provincie stala součástí departementu Charente-Maritime.

Chudoba a blízkost moře vedly k tomu, že z provincie Aunis se v minulosti vystěhovalo do zámoří více lidí než z jiných částí Francie.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Region je rovinatý, většinou ho vyplňuje křídová pláň z období jury. Při pobřeží se nacházejí bažinatá území Marais Poitevin a Marais de Rochefort, ve vnitrozemí leží dubový les Forêt de Benon.[3]

Zemědělství a průmysl[editovat | editovat zdroj]

Pěstuje se převážně kukuřice,[4] rozvinuté je dobytkářství, rybolov, chov ústřic a těžba soli. La Rochelle je významný obchodní přístav s mnoha architektonickými památkami, univerzitou, letištěm, loděnicemi a továrnou firmy Alstom, v Rochefortu se rozvíjí letecký průmysl.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.lexilogos.com/poitou_carte.htm
  2. http://www.axl.cefan.ulaval.ca/francophonie/Aunis-France-immigrants.htm
  3. Archivovaná kopie. www.en-charente-maritime.com [online]. [cit. 2018-01-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-01-12. 
  4. Archivovaná kopie. tice.agroparistech.fr [online]. [cit. 2018-01-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-01-11. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]