Alstom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alstom
Logo
Logo
Siège social d'Alstom (Saint-Ouen sur Seine).jpg
Základní údaje
Právní formaStátní
Datum založení1928
SídloLevallois-Perret, Francie
Adresa sídlaSaint-Ouen, 934 82, Francie
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Produktyželezniční a městská kolejová vozidla, zabezpečovací a sdělovací zařízení, řídící systémy v dopravě
Zaměstnanci76 000
Dceřiné společnostiAlstom Technology
Alstom Wind
Alstom (Belgium)
Alstom (Spain)
Alstom (Canada)
Alstom Transportation USA Inc.
Alstom (Poland)
Alstom (Switzerland)
Alstom (United Kingdom)
Alstom Marine
… více na Wikidatech
Identifikátory
Oficiální webAlstom.com
ISINFR0010220475
LEI96950032TUYMW11FB530
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alstom (dříve GEC-Alsthom) je francouzská nadnárodní společnost působící po celém světě především na trhu železniční dopravy, v oblasti výroby železničních a městských kolejových vozidel, výroby a instalace zabezpečovacího zařízení a dopravních systémů řízení dopravy. Do roku 2015 se zabývala i výrobou energetických zařízení, kterou prodala firmě General Electric. Známá je především výrobou rychlovlaků AGV, TGV či Eurostar a naklápěcích jednotek Pendolino či tramvají Citadis.

O společnosti[editovat | editovat zdroj]

Firma byla založena v roce 1928.

Koncem roku 2017 společnost Alstom oznámila navrhovanou fúzi s německou společností Siemens Mobility pro ochranu před vstupem konkurenčně levnějšího čínského výrobce železničních vozidel CRRC, avšak v únoru 2019 Evropská komise fúzi zakázala.[1] Následně v únoru 2020 podepsala společnost dohodu o koupi společnosti Bombardier Transportation.

Struktura společnosti[editovat | editovat zdroj]

Do listopadu 2015 působila společnost Alstom ve třech hlavních oblastech podnikání: výroba energie, železniční doprava a přenos. Po prodeji podniku v oblasti přenosu energie a přenosu společnosti General Electric se zbytek podnikání zcela soustředil na železniční dopravu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Alstom Transport vyvíjí a prodává kompletní řadu systémů, vybavení a služeb v železničním průmyslu.[2]Od roku 2013 má divize roční obrat 5,5 miliardy EUR.[3]

Je to jeden z největších světových výrobců vysokorychlostních vlaků, tramvají a souprav metra, elektrických a dieselových vlaků, informačních systémů, trakčních systémů a napájení systémy. Společnost rovněž působí na trhu železniční infrastruktury, navrhuje, vyrábí a instaluje infrastrukturu a zabezpečovací zařízení pro železniční síť. Patří mezi ně informační řešení, elektrifikace, komunikační a sdělovací systémy, pokládání kolejí, zabezpečovací zařízení stanic. Společnost také poskytuje služby údržby, přestavby a renovace infrastruktury a vozidel.

Po akvizici společnosti Fiat Ferroviaria vyrábí Alstom od roku 2002 naklápěcí jednotky Pendolino .

Společnost také vyrábí tramvaje Citadis, od roku 2007 je v provozu více než 1100 tramvají Citadis ve 28 měst, včetně Dublinu, Alžíru, Barcelony, Melbourne, Rotterdamu a Paříže.[4]

Kolejová vozidla[editovat | editovat zdroj]

Odběratelé kolejových vozidel[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Evropská komise nepovolila fúzi Siemensu a Alstomu, spojení společností by podle ní mohlo ohrozit trh. Hospodářské noviny (iHNed.cz) [online]. 2019-02-06 [cit. 2020-08-29]. Dostupné online. (česky) 
  2. ALSTOM (ALO:EN Paris): Company Description - Businessweek. archive.vn [online]. 2014-06-25 [cit. 2020-08-29]. Dostupné online. 
  3. WHITFIELD, Paul. GE Offers New Talks With France Over Alstom bid. TheStreet [online]. [cit. 2020-08-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Visit Oran | Alstom to supply Citadis tramways in Oran and Constantine. web.archive.org [online]. 2014-07-17 [cit. 2020-08-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]