Société nationale des chemins de fer français

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Société nationale des chemins de fer français
Logo
Logo
Service d'hiver en gare de Chambéry (2016).JPG
Základní údaje
Právní forma société anonyme
Datum založení 1. ledna 1938
Zakladatel Francie
Adresa sídla Saint-Denis, 932 00, Francie
Charakteristika firmy
Oblast činnosti železnice
Dceřiné společnosti Trains-Expo SNCF
Keolis
Alleo
Elipsos
TGV Lyria
Eurostar
Thalys
Voyages-sncf.com
TGV inOui
Identifikátory
Oficiální web www.sncf.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vlak RER
Elektrický vlak SNCF

Société nationale des chemins de fer français (zkracováno téměř vždy jako SNCF) je národní železniční dopravce ve Francii.

Společnost je vlastněná státem. Provozuje 32 000 km železničních tratí (z nich je 1500 vysokorychlostních a 14 500 elektrifikovaných), denně vypraví 14 000 vlaků a zaměstnává 150 000 lidí. Sídli v Paříži a jejím současným předsedou je Guillaume Pepy.

Význam[editovat | editovat zdroj]

SNCF provozuje téměř všechny železniční tratě na území Francie, včetně vysokorychlostních vlaků TGV a pařížské příměstské železnice RER (spolu s RATP). Dříve zajišťovala i provoz traťové infrastruktury, od roku 1997 však toto již neexistuje z důvodu nových regulací Evropské unie. Byla tedy zřízena společnost Réseau Ferré de France, kterou řídí přímo stát. Takové uspořádání umožňuje zavedení podmínek volného trhu do železniční dopravy, zatím to však nebylo realizováno.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

SNCF vznikla sloučením několika menších společností, operujících v jednotlivých částech země, v roce 1938. Novou společnost vlastnil již stát a investoval do ní nemalé sumy. V 70. letech 20. století pak byl zahájen projekt na výstavbu vysokorychlostní trati (LGV) z metropole na jih, do Lyonu a tak se zrodila první LGV roku 1981. Na konci 80. let a v 90. letech přibyly další LGV, technologie TGV se rozšířila i do dalších zemí. Roku 2006 se vyjádřil prezident republiky Jacques Chirac že do dvaceti let má být železnice již nezávislá na fosilních palivech. Pravděpodobně tak bude pokračovat elektrifikace tratí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]