Roussillon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Roussillon
Rosselló
 Katalánské knížectví 16591790 Pyrénées-Orientales 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Poloha Roussillonu v roce 1789
rozloha:
3 500 km²
obyvatelstvo
státní útvar
Francouzské královstvíFrancouzské království Francouzské království
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Katalánské knížectví Katalánské knížectví
následující:
Pyrénées-Orientales Pyrénées-Orientales

Roussillon [ʀusiˈjɔ̃] (katalánsky Rosselló) je historické území v jižní Francii zahrnující zhruba dnešní departement Pyrénées-Orientales, který náleží do regionu Languedoc-Roussillon. Hlavním městem středověkého hrabství Rosselló byl Perpignan.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Roussillon na historické mapě z roku 1746

Nížinou Roussillon protékají z jihu na sever tři hlavní toky – Tech, Têt a Agly. Nejvyšší horou je Pic du Canigou (2785 m n. m.). Díky středozemnímu klimatu je zde významné zemědělství (pěstování révy vinné, zeleniny a ovoce) a turismus (přímořská letoviska s písečnými plážemi Argelès-sur-Mer, Collioure, Port-Vendres, Banyuls-sur-Mer a Cerbère na pobřeží Côte Vermeille).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Území je pojmenováno po středověkém hrabství Rosselló na severním okraji Pyrenejí u Středozemního moře. Bylo jedním z katalánských hrabství, která vytvořil Karel Veliký, aby ochránil část Španělské marky Franské říše proti Maurům na Iberském poloostrově.

Po Pyrenejském míru v roce 1659 bylo hrabství Rosselló spolu s dalšími hrabstvími Severního Katalánska odtrženo od Katalánska a připojeno k Francii. Území bylo poté přejmenováno podle tohoto hrabství na Roussillon.

Po Velké francouzské revoluci bylo území Francie rozděleno na departementy. V roce 1790 byla historická provincie Roussillon zrušena a nahrazena departementem Pyrénées-Orientales. Název Roussillon se dnes používá k pojmenování regionu Languedoc-Roussillon.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Roussillon na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]