Trojbiskupství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trojbiskupství
Trois-Évêchés
15521790 [[{{{po 1}}}]] [[{{{po 1}}}|→]]
geografie
Mapa
Tři biskupství na mapě Francie (1789)
obyvatelstvo
státní útvar
Francouzské královstvíFrancouzské království Francouzské království
vznik:
zánik:
1790 – během velké francouzské revoluce
státní útvary a území
předcházející:
následující:
[[{{{po 1}}}]] [[{{{po 1}}}]]

Trojbiskupství (franc. Trois-Évêchés, něm. Drei Bistümer) byla francouzská provincie v Lotrinsku v době starého režimu. Počátky její existence sahají do roku 1552, kdy byla spojena tři říšská knížecí biskupství v Métách, Toulu a Verdunu. Trojbiskupství bylo jako územně-správní jednotka zrušeno k 4. březnu 1790 během Velké francouzské revoluce a nahrazeno novým systémem administrativního dělení Francie. V přibližných hranicích někdejší provincie se nachází dnešní departmenty Meurthe-et-Moselle, Meuse a Moselle.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Duchovní knížectví byla obvyklou součástí Svaté říše římské. Knížecí biskupství métské, toulské a verdunské byly součástí říše, až do francouzské okupace v roce 1552. Definitivní součástí Francie se stalo Trojbiskupství po podepsání vestfálského míru 24. října 1648.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Území jednotlivých biskupství (diecéze) zůstala beze změny, pouze se změnil nadřazený státní celek a jejich postavení v jeho rámci. Kardinál Richelieu se zasadil o určitý stupeň samostatnosti provincie, avšak ve všech velkých městech byli umístěni francouzští vojáci. V Métách, hlavním městě Trojbiskupství, byl roku 1633 zřízen regionální parlement. Král Ludvík XIV. v roce 1643 potvrdil všechna privilegia, udělená třem biskupstvím.

Na žádost lotrinského vévody Karla III. vytvořil papež Klement VIII. titul lotrinského primase papežskou bulou 15. března 1602 pro biskupa z Toulu.[1] S personálními změnami v Lotrinsku po roce 1777 nestály v cestě žádné překážky k vytvoření biskupství s kapitulou přímo v Nancy. V roce 1824 došlo k sjednocení diecézí Nancy a Toul.[2]

Po změně administrativního členění Francie po roce 1790 zůstala jednotlivá biskupství zachována. Métské i verdunské biskupství je stále funkční. Biskupovi z Nancy-Toulu dodnes náleží privilegia někdejších toulských biskupů (např. užívání superhumerálu při liturgii či některých privilegií arcibiskupa).

Biskupství ve Verdunu a v Nancy-Toul náleží do besançonské církevní provincie, diecéze métská je tzv. exemptní, je podřízena přímo Svatému stolci. V rámci métské diecéze je aplikována místní právní úprava vztahu mezi církví a státem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Trois-Évêchés na francouzské Wikipedii.

  1. Histoire [online]. catholique-nancy.fr, Biskupství Nancy-Toul [cit. 2020-05-07]. Dostupné online. (francouzsky) 
  2. Diocese of Toul [online]. catholic-hierarchy.org [cit. 2020-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]