Vienne (departement)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vienne (86)

Znak

Region Nová Akvitánie
Prefektura Poitiers
Podprefektury Châtellerault
Montmorillon
Rozloha 6990 km2
Počet obyvatel 424 354
(2008)
Hustota zalidnění 60 ob./km²
Arrondissementů 3
Kantonů 38
Obcí 281
Prezident generální rady Claude Bertaud

Vienne je departement ve střední Francii, v regionu Nová Akvitánie. Hlavním městem je Poitiers, název je podle řeky Vienne. Člení se na 3 arrondisementy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vienne patří mezi větší departementy a má spíše oceánské podnebí: mírné zimy a chladnější léto. Velký význam zde má zemědělství, v severní části převládá rostlinná produkce, v jižní a západní chov ovcí a koz. Průmysl a služby se soustřeďují ve větších městech, v Poitiers a v Chatellerault. V Poitiers je stará univerzita, založená roku 1431, a katolické biskupství. Vienne je oblíbeným cílem turistů, kteří zde hledají klid, přírodu, historické památky a proslulé kozí sýry. Chatellerault a Poitiers leží na dálnici A10 (PařížBordeaux) a na lince TGV Atlantique.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Departement Vienne vznikl – stejně jako většina ostatních – za Velké francouzské revoluce, roku 1790, a to z části historické oblasti Poitou, Anjou a Loudunais.

V dávné minulosti v kraji sídlil galský kmen Pictonů a v místě dnešního Poitiers bylo oppidum, které později rozšířili Římané. Římské divadlo a opevnění bylo z větší části zničeno v 19. století. Ve 4. století zde šířil křesťanství svatý Hilarius z Poitiers, který zde založil biskupství; ve Vienne se odehrály dvě významné bitvy: roku 507 král Chlodvík I. zvítězil u Vouillé nad Vizigóty a roku 732 porazil Karel Martel v bitvě u Poitiers maurské vojsko.

Vienne hrála významnou úlohu za stoleté války, za druhé světové války byla útočištěm mnoha uprchlíků a působilo zde významné hnutí odporu, které v roce 1944 čítalo několik tisíc bojovníků.

Arrondisementy[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnější města[editovat | editovat zdroj]

Vienne (Politická mapa)

Sousední departementy[editovat | editovat zdroj]

Růžice kompasu   Maine-et-Loire Indre-et-Loire Růžice kompasu
Deux-Sèvres Sever Indre
Západ   Vienne (departement)   Východ
Jih
  Charente Haute-Vienne

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vienne na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]