Karel Martel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Martel
Portrét
Narození 23. srpna 688
Herstal
Úmrtí 22. října 741 (ve věku 53 let)
Quierzy
Pohřben Bazilika Saint-Denis
Potomci Karloman, Pipin III. Krátký, Hiltrud, Landrada, Auda of France, Bernard, Grifo, Jeroným a Remigius z Rouenu
Otec Pipin II. Prostřední
Matka Alpaida
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Martel (690?16. či 22. října 741?) byl francký majordomus (konkrétně z Austrásie), který držel faktickou moc ve franské říši, ač byli oficiálními držiteli královského titulu příslušníci rodu Merovejců, jejichž postavení bylo v jeho době ale spíše už jen formálního charakteru. Přídomek Martell znamená v překladu doslova kladivo. Byl levobočkem Pipina II.

Dne 25. října 732 zastavil v bitvě u Tours (jinde jako v bitvě u Poitiers) útok Saracénů. Bitva byla klíčová pro celou Evropu. Frankové vedení Karlem v ní zastavili islámskou expanzi do Evropy. Fakticky nebyla v Evropě v té chvíli známa jiná síla, která by měla naději Ummájovce zastavit. Díky této bitvě dostal Karel přezdívku Martel (Kladivo). V roce 737 vytěsnil při vojenském tažení Araby až za Pyreneje.[1][2]

I když byl jeho vliv obrovský, nikdy se nestal korunovaným králem (pokud ano, znali bychom ho jako Pipina III, kterým byl až jeho syn). I po smrti Merovejce Theudericha IV. v roce 737 nechal raději trůn neobsazený. (Králem se stal až jeho syn Pipin III. Mladší zvaný Pipin Krátký, a to v listopadu roku 751. Pipin Krátký měl poté syna Karla Velikého, který byl papežem korunován na císaře.)

Karel zemřel v roce 741 a následně byl pohřben v bazilice Saint-Denis v Paříži.

Postava chansons de geste[editovat | editovat zdroj]

Karel Martel vystupuje také ve starofrancouzských eposech (v tzv. chansons de geste). V písni s názvem Píseň o Girartovi de Roussillon (asi 1180) je tomu ale jen proto, že historické údaje jsou zde natolik deformované, že Karel Martel v písni nahradil Karla Velikého.[3] V lotrinské písni Hervis de Metz (začátek 13. století) bojuje Karel Martel po boku svého vazala Hervise proti Saracénům.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Den, který rozhodl, že Evropa nebude islámská, houska.bigbloger.lidovky.cz
  2. Muž jménem Kladivo zachránil Evropu před muslimy, TV Nova
  3. Girard de Roussillon [online]. Imago Mundi [cit. 2017-12-21]. Dostupné online. (francouzsky) 
  4. KIBLER, William W., a kol. Medieval France: An Encyclopedia. 1. vyd. New York & London: Garland Publishing, 1995. 2028 s. Dostupné online. ISBN 978-0824044442. S. 1053–1064. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]