Septimánie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Septimánie
Gótská marka (9.10. století)

Septimanie
Marca gothica
 Gallia Narbonensis 46210. století Toulouské hrabství 
Geografie
Mapa
Území Septimánie v roce 537 n. l.
Obyvatelstvo
Státní útvar
Vizigótská říšeVizigótská říše Vizigótská říše (do r. 719)
Umajjovský chalífátUmajjovský chalífát Umajjovský chalífát (719750)
Córdobský emirátCórdobský emirát Córdobský emirát (750759)
Franská říšeFranská říše Franská říše (759790)
Franská říše Španělská marka (od 826)
Západofranská říšeZápadofranská říše Západofranská říše (od 845)
Státní útvary a území
Předcházející
Gallia Narbonensis Gallia Narbonensis
Následující
Toulouské hrabství Toulouské hrabství

Septimánie (francouzsky Septimanie) byla západní oblast římské provincie Gallia Narbonensis nacházející se v dnešním jihofrancouzském regionu Languedoc-Roussillon. Její hranice se nacházely na polovině cesty mezi Středozemním mořem a řekou Garonnou na severozápadě. Na východě ji řeka Rhôna dělila od Provence, na jihu její hranicí bylo pohoří Pyreneje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Gótská Septimánie[editovat | editovat zdroj]

V roce 462 bylo území podstoupeno vizigótskému králi Theodorichu II. za uzavření foedu s římskou říší. Pod vizigótskou nadvládou bylo území známé jako Gallie, Arbuna nebo Narbonensis. V roce 720 se území před dobytím Franky nakrátko stalo součástí Córdobského emirátu.

Později se území stalo součástí karolínské říše. V roce 826 území spravovala španělská marka a po Verdunské smlouvě se stalo součástí Západofranské říše. Na konci 9. století bylo území označováno jako Gothia nebo Marca gothica, tj. Gótská marka.

Toulouské hrabství[editovat | editovat zdroj]

V letech 9181229 území náleželo hrabatům z Toulouse. Území bylo pod vlivem nejen hrabat z Toulouse, ale i pod vlivem lidí z Provence a starobylého Katalánska. Bylo také součástí kulturní a jazykové oblasti Okcitánie, která území nakonec přivedla pod kontrolu francouzských králů, když bylo území jako důsledek Albigenské křížové výpravy připojeno Pařížskou smlouvou 12. dubna 1229 k francouzské koruně. Od konce 13. století je místo známé jako Languedoc a jeho historie byla svázaná s Francií.

Název Septimánie může pocházet z části z římského města Béziers. Colonia Julia Septimanorum Beaterrae zmiňuje vypořádání se s veterány z VII. římské legie v tomto městě. Další možný původ názvu Septimánie vychází z počtu sedmi měst v době starověku a to Narbonne, Agde, Béziers, Maguelonne, Elne, Carcassonne, Lodéve.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Septimania na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]