Dagobert I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dagobert I.
dílčí král v Austrasii, franský král
Dagobert I.
Dagobert I.
Doba vlády 629639
Korunovace franským králem 629, dílčím králem v Austrasii 623
Narození 603?
Úmrtí 19. leden 639
Pohřben klášter Saint-Denis
Předchůdce Chlothar II.
Nástupce Theuderic III.
Rod Merovejci
Dynastie Merovejci
Otec Chlothar II.629
Podpis Souscription de Dagobert Ier.jpg

Dagobert I. (asi 60319. ledna 639) byl franský král, syn Chlothara II. z dynastie Merovejců. Od roku 623 dílčí král v Austrasii. Kvůli stoupajícímu vlivu majordomů z rodu Karlovců byl posledním králem dynastie Merovejců se skutečnou mocí.

Franským králem[editovat | editovat zdroj]

Po otcově smrti v roce 629 se stal králem Franské říše. V témže roce přesídlil do románské Neustrie a zbavil austrasijské majordomy moci a úřadů. Úspěšně bojoval s Bretonci a Basky. V roce 632 ovládl území Toulouse a Septimánie po zemřelém bratru Charibertu II. Bojoval spolu s Bavory a Langobardy proti Sámovi, zakladateli Sámovy říše, kterým byl v bitvě u Wogastisburgu roku 631 poražen. Porážku utrpěl také v Durynsku a Sasku. Za jeho vlády dochází k feudalizaci společnosti a roste vliv majordomů – správců menších území v rámci Franské říše. Přistoupil na nové dělení říše mezi nezletilé syny a tím podlomil autoritu dynastie Merovejců. Byl zakladatelem kláštera v Saint-Denis, zde byl i pohřben a nachází se zde i jeho hrob.

Dagobert jako hrdina chansons de geste[editovat | editovat zdroj]

V polovině 14. století se stala doba vlády krále Dagoberta inspirací pro pět velkých epických skladeb starofrancouzské hrdinské epiky, tzv. chansons de geste. Tyto eposy tvoří tzv. Pseudocyklus krále Dagoberta.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KIBLER, William W., a kol. Medieval France: An Encyclopedia. 1. vyd. New York & London: Garland Publishing, 1995. 2028 s. ISBN 978-0824044442. S. 543–544. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]