První Burgundské království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Burgundské království
Regnum Burgundes (la)
Royaume de Bourgogne (fr)
 Království Burgundů 534843 Horní Burgundsko 
Dolní Burgundsko 
Burgundské vévodství 
geografie
Mapa
Burgundsko v letech 534843
obyvatelstvo
státní útvar
Franská říšeFranská říše Franská říše
státní útvary a území
předcházející:
Království Burgundů Království Burgundů
následující:
Horní Burgundsko Horní Burgundsko
Dolní Burgundsko Dolní Burgundsko
Burgundské vévodství Burgundské vévodství

První Burgundské království (latinsky Regnum Burgundes, francouzsky Royaume de Bourgogne) byl státní útvar existující na jihovýchodě dnešní Francie, v letech 534 až 843 se jednalo o podřízené království Franské říše. Po roce 843 bylo království spolu s franskou říší rozděleno a znovu pak spojeno roku 934, od kdy se datuje druhé Burgundské království.

Samostatné království 443–534[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Království Burgundů.

Původní (první) burgundské království resp. království Burgundů bylo vytvořeno ve 4. století. Tento germánský kmen se v době stěhování národů v roce 443 usadil u Ženevského jezera a postupně ovládl poměrně rozsáhlé území sahající na západě k Nevers, na východě až k Bodamskému jezeru a na jihu k Avignonu. Na začátku 6. století zde vládl Gundobad († 516) a jeho syn Zikmund, známý jako Svatý Zikmund, od doby Karla IV. jeden z českých patronů.

Součást franské říše 534–843[editovat | editovat zdroj]

Roku 500 byli Burgundi poraženi franským králem Chlodvíkem, ale uchovali si ještě samostatnost. Teprve za vlády Chlodvíkových synů bylo království Burgundů po dlouhých bojích roku 534 dobyto a připojeno k Franské říši. Později, v dobách oslabení ústřední moci, se stalo jedním z dílčích království Franské říše.

Rozdělení království[editovat | editovat zdroj]

V roce 843 se verdunskou smlouvou dělila říše vytvořená Karlem Velikým a tak došlo k rozdělení Burgundska podle řeky Saôny mezi Karla Holého a Lothara. Z původního Burgundského království se vydělilo Burgundské vévodství, které se stalo součástí západofranské říše a později francouzského království (dnešní francouzský region Burgundsko). Východní Lotharova část se stala součástí středofranské říše a dále se rozdělila prümskou smlouvou v roce 855 mezi Lothara II. (Horní Burgundsko) a Karla (Dolní Burgundsko).

Horní Burgundsko neboli Burgundia Transjurana („zájurské“) na severu se stalo královstvím v roce 888 za Rudolfa z rodu Welfů. Později zde bylo svobodné Burgundské hrabství (říšské hrabství, dnešní francouzský region Franche-Comté).

Dolní Burgundsko, Burgundia Cisjurana („předjurské“) či Provensálské království leželo na jihu podél řeky Rhôny od Lyonu až po Arles.

V roce 933 syn hornoburgundského Rudolfa Rudolf II. Burgundský spojil obě Burgundska a vzniklo tak druhé Burgundské království zvané též království Arelatské podle hlavního města Arles.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]