Svatý Zikmund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatý Zikmund
Narození 5. století
Úmrtí 1. května 524
Orléans
Děti Suavegothe a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3510563
Rodiče Gundobad
Příbuzní Godomar
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sv. Zikmund: freska v kostele sv. Trojice v Kostnici.
Sousoší na Karlově mostě v Praze: zleva svatý Václav, svatý Norbert, svatý Zikmund.

Svatý Zikmund († 1. května 524) byl burgundský král od roku 516 až do své smrti. Stal se katolickým světcem, mimo jiné je jedním ze zemských patronů Čech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Zikmund byl synem burgundského krále Gundobanda. Než se stal králem, přestoupil od ariánství ke katolicismu. V roce 522 nechal zavraždit svého syna Sigerika (jenž proti němu údajně měl vést intriky), ale pak svého činu litoval: uchýlil se do kláštera Agaunum ve Švýcarsku, žil zde mnišským životem a modlil se, aby mu bylo odpuštěno. O rok později se účastnil bojů vyvolaných nástupnickou krizí, byl zajat orleánským králem Chlodomerem a roku 524 byl zbaven trůnu a i s celou rodinou zavražděn vhozením do studny. Protože zemřel mučednickou smrtí, byl zanedlouho prohlášen za svatého.

Kult v českých zemích[editovat | editovat zdroj]

Jeho kult v českých zemích rozšířil král Karel IV., který v roce 1356 získal většinu jeho ostatků a přenesl je do Prahy do katedrály sv. Víta. Zikmund se pak stal jedním z českých patronů. Jeho svátek se ve světě slaví 2. května, v Česku 30. dubna. V Polsku je sv. Zikmund patronem města Płock, v Itálii města Cremona.

Trivia[editovat | editovat zdroj]

Je pravděpodobné, že Sigmund Freud měl své rodné jméno Sigismund právě po něm.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://books.google.cz/books?id=mO4XVlWV8fcC&pg=PA42&lpg=PA42&dq=sigmund+freud+sigismund&source=bl&ots=q5ptH8DE5X&sig=2Tkvz2j7mtVVBWF38_nGms5TO0s&hl=cs&sa=X&ved=0CFwQ6AEwDWoVChMIwY6T-v_7yAIVVluICh2DSQrv#v=onepage&q=sigmund%20freud%20sigismund&f=false (Navštíveno 6. listopadu 2015)

Literatura[editovat | editovat zdroj]