Svatý Zikmund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý Zikmund
St. Sigismund.jpg
Narození 5. století
Úmrtí 1. května 524
Orléans
Příčina úmrtí poprava stětím
Manžel(ka) Ostrogotho
Děti Suavegothe
Ségéric
Rodiče Gundobad a Caretene
Příbuzní Godomar (sourozenec)
Théodechilde[1] (vnučka)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sv. Zikmund: freska v kostele sv. Trojice v Kostnici

Svatý Zikmund, také Zikmund Burgundský (gótsky 𐍃𐌹𐌲𐌹𐍃𐌼𐌿𐌽𐍄𐌷, Sigismunþ, latinsky Sigismundus, † 1. května 524) byl burgundský král od roku 516 až do své smrti. Stal se katolickým světcem, mimo jiné je jedním ze zemských patronů Čech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Zikmund byl synem burgundského krále Gundobanda. Než se stal králem, přestoupil od ariánství ke katolicismu. V roce 522 nechal zavraždit svého syna Sigerika (jenž proti němu údajně měl vést intriky), ale pak svého činu litoval: uchýlil se do kláštera Agaunum ve Švýcarsku, žil zde mnišským životem a modlil se, aby mu bylo odpuštěno. O rok později se účastnil bojů vyvolaných nástupnickou krizí, byl zajat orleánským králem Chlodomerem a roku 524 byl zbaven trůnu a i s celou rodinou popraven stětím a následně vhozen do studny. Protože zemřel mučednickou smrtí, byl zanedlouho prohlášen za svatého. Zikmundovy ostatky byly pohřbeny v opatství Saint Maurice d'Agaune ve švýcarském kantonu Valais.

Kult v českých zemích[editovat | editovat zdroj]

Jeho kult v českých zemích rozšířil král Karel IV., který v roce 1356 získal většinu jeho ostatků a přenesl je do Prahy do katedrály sv. Víta. Zikmund se pak stal jedním z českých patronů. Jeho svátek se ve světě slaví 2. května, v Česku 30. dubna. V Polsku je sv. Zikmund patronem města Płock, v Itálii města Cremona.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Christian Settipani: La Préhistoire des Capétiens. Villeneuve-d'Ascq. 1993. ISBN 978-2-9501509-3-6.

Literatura[editovat | editovat zdroj]