Svatý Zikmund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatý Zikmund
St. Sigismund.jpg
Narození 5. století
Úmrtí 1. května 524
Orléans
Příčina úmrtí poprava stětím
Děti Suavegothe
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3510563
Rodiče Gundobad
Příbuzní Godomar
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sv. Zikmund: freska v kostele sv. Trojice v Kostnici

Svatý Zikmund († 1. května 524) byl burgundský král od roku 516 až do své smrti. Stal se katolickým světcem, mimo jiné je jedním ze zemských patronů Čech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Zikmund byl synem burgundského krále Gundobanda. Než se stal králem, přestoupil od ariánství ke katolicismu. V roce 522 nechal zavraždit svého syna Sigerika (jenž proti němu údajně měl vést intriky), ale pak svého činu litoval: uchýlil se do kláštera Agaunum ve Švýcarsku, žil zde mnišským životem a modlil se, aby mu bylo odpuštěno. O rok později se účastnil bojů vyvolaných nástupnickou krizí, byl zajat orleánským králem Chlodomerem a roku 524 byl zbaven trůnu a i s celou rodinou zavražděn vhozením do studny. Protože zemřel mučednickou smrtí, byl zanedlouho prohlášen za svatého.

Kult v českých zemích[editovat | editovat zdroj]

Jeho kult v českých zemích rozšířil král Karel IV., který v roce 1356 získal většinu jeho ostatků a přenesl je do Prahy do katedrály sv. Víta. Zikmund se pak stal jedním z českých patronů. Jeho svátek se ve světě slaví 2. května, v Česku 30. dubna. V Polsku je sv. Zikmund patronem města Płock, v Itálii města Cremona.

Trivia[editovat | editovat zdroj]

Je pravděpodobné, že Sigmund Freud měl své rodné jméno Sigismund právě po něm.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://books.google.cz/books?id=mO4XVlWV8fcC&pg=PA42&lpg=PA42&dq=sigmund+freud+sigismund&source=bl&ots=q5ptH8DE5X&sig=2Tkvz2j7mtVVBWF38_nGms5TO0s&hl=cs&sa=X&ved=0CFwQ6AEwDWoVChMIwY6T-v_7yAIVVluICh2DSQrv#v=onepage&q=sigmund%20freud%20sigismund&f=false (Navštíveno 6. listopadu 2015)

Literatura[editovat | editovat zdroj]