Svatý Zikmund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatý Zikmund
St. Sigismund.jpg
Narození 5. století
Úmrtí 1. května 524
Orléans
Příčina úmrtí poprava stětím
Děti Suavegothe
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3510563
Rodiče Gundobad
Příbuzní Godomar
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sv. Zikmund: freska v kostele sv. Trojice v Kostnici

Svatý Zikmund, také Zikmund Burgundský (gótsky 𐍃𐌹𐌲𐌹𐍃𐌼𐌿𐌽𐍄𐌷, Sigismunþ, latinsky Sigismundus, † 1. května 524) byl burgundský král od roku 516 až do své smrti. Stal se katolickým světcem, mimo jiné je jedním ze zemských patronů Čech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Zikmund byl synem burgundského krále Gundobanda. Než se stal králem, přestoupil od ariánství ke katolicismu. V roce 522 nechal zavraždit svého syna Sigerika (jenž proti němu údajně měl vést intriky), ale pak svého činu litoval: uchýlil se do kláštera Agaunum ve Švýcarsku, žil zde mnišským životem a modlil se, aby mu bylo odpuštěno. O rok později se účastnil bojů vyvolaných nástupnickou krizí, byl zajat orleánským králem Chlodomerem a roku 524 byl zbaven trůnu a i s celou rodinou popraven stětím a následně vhozen do studny. Protože zemřel mučednickou smrtí, byl zanedlouho prohlášen za svatého.

Kult v českých zemích[editovat | editovat zdroj]

Jeho kult v českých zemích rozšířil král Karel IV., který v roce 1356 získal většinu jeho ostatků a přenesl je do Prahy do katedrály sv. Víta. Zikmund se pak stal jedním z českých patronů. Jeho svátek se ve světě slaví 2. května, v Česku 30. dubna. V Polsku je sv. Zikmund patronem města Płock, v Itálii města Cremona.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Literatura[editovat | editovat zdroj]