Druhé Burgundské království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Burgundské (arelatské) království
Regnum Burgundes / Arles (la)
Royaume de Bourgogne / Arles (fr)
 Dolní Burgundsko
 Horní Burgundsko
9331378 Burgundské hrabství 
Savojské hrabství 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Burgundské království kolem roku 1000
obyvatelstvo
státní útvar
mateřská
(nadřazená)
země:
Státní útvary a území
Předcházející:
Dolní Burgundsko Dolní Burgundsko
Horní Burgundsko Horní Burgundsko
Nástupnické:
Burgundské hrabství Burgundské hrabství
Savojské hrabství Savojské hrabství

Druhé burgundské království (také Arelatské království podle hlavního města Arles, latinsky: Regnum Burgundes / Arles, francouzsky: Royaume de Bourgogne / Arles) byl státní útvar existující na jihu dnešní Francie v letech 9331378. Burgundsko spolu s Německým královstvím a Italským královstvím dohromady tvořilo tzv. „tria regna“ (tj. tři království) Svaté říše římské.

V roce 843 byla verdunskou smlouvou Franská říše rozdělena mezi Karlovce na říši západofranskou (Francii), východofranskou (Německo) a na císařský úděl (Itálie, Burgundsko, Lotrinsko). Tím se také rozpadlo Burgundské království na Horní a Dolní Burgundské království. Po smrti Lothara I. získal (dolno)Burgundské království a Provence jeho syn Karel z Provence. Jím držené Bugundské království ale bylo po jeho smrti definitivně rozděleno a přičleněno ke královstvím jeho bratrů Ludvíka II. (dolnoburgundské) a Lothara II. (hornobugundské).

Mapa Burgundského-arelatského království (žlutá) a Burgundského vévodství (hnědá) v letech 1033-1378

Od roku 879 bylo hlavním městem Království (dolno)burgundského město Arles, podle kterého bývá toto království nazýváno Arelatským.

Horní a Dolní Burgundsko byly sjednoceny v roce 933 Hugem I. jako Arelatské království. Toto království zůstalo nezávislé do roku 1032, kdy vymřel místní rod a získal ho římský císař Konrád II. A tak se v roce 1033 burgundské království stalo součástí Svaté říše římské. Od té doby tvořila říši tria regna (tři království): Německo, Itálie a Burgundsko. Panovník, který byl řádně zvolen německým králem, měl nárok být korunován (železnou korunou Langobardů) také italským králem a burgundským (arelatským králem).

Posledním arelatským králem byl Karel IV., který roku 1378 daroval burgundské království francouzskému korunnímu princi Karlovi (budoucímu králi Karlu VI.). Tím bylo burgundské království připojeno k francouzskému a zaniklo.

V současnosti je území bývalého burgundského (arelatského) království rozděleno mezi francouzské regiony Provence-Alpes-Côte d'Azur a Auvergne-Rhône-Alpes.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]