Territoire de Belfort

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Territoire de Belfort (90)

Erb Pozice

Region Burgundsko-Franche-Comté
Prefektura Belfort
Podprefektury žádné
Rozloha 609 km²
Počet obyvatel 137 408
(1999)
Hustota zalidnění 225 ob./km²
Arrondissementů 1
Kantonů 15
Obcí 102
Prezident generální rady Yves Ackermann

Territoire de Belfort je francouzský departement v regionu Burgundsko-Franche-Comté, historicky náležející k Alsasku. Je pojmenován podle města Belfort. Poštovní směrovací číslo a číslo kódu INSEE začíná číslem 90. Departement Belfort se člení na jeden arrondissement, 15 kantonů a 102 obcí.

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Správní obvod (Arrondisement) Belfort se člení na 15 kantonů:

Poloha

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Socha Jany z Arku na vrcholu Ballon d'Alsace

Territoire de Belfort patří s rozlohou 609 km² a necelými sto padesáti tisíci obyvateli k nejmenším a nejméně lidnatým departementům Francie (menší rozlohu mají jen departementy v aglomeraci Paříže). Sever území tvoří Vogézy, jih Jura, mezi nimi leží údolí Trouée de Belfort, od pravěku využívané jako významná dopravní spojnice mezi střední a jihozápadní Evropou, vede jím i plavební kanál Rhôna-Rýn. Nejvyšší horou departementu je Ballon d'Alsace (1247 m), největším jezerem je Malsaucy (55 hektarů), známé také jako dějiště významného hudebního festivalu Eurockéennes. Více než třetina obyvatel žije v hlavním městě Belfortu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mapa německého záboru Alsaska a Lotrinska

Do roku 1871 bylo území součástí departementu Haut-Rhin. Frankfurtská smlouva nařídila Francii odstoupení Alsaska, místní politik Émile Keller vyjednal pro okolí Belfortu výjimku vzhledem k převaze francouzsky mluvícího obyvatelstva a k tomu, že velitel Pierre Philippe Denfert-Rochereau dokázal belfortskou pevnost před Němci ubránit. Territoire de Belfort bylo v rámci francouzského státu zvláštní správní jednotkou, která se po navrácení Alsaska po první světové válce k němu již nepřipojila v roce 1922 byla ustanovena novým departementem. Obyvatelé území se nazývají Terrifortains.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

V Belfortu sídlí důležitá strojírenská továrna firmy Alstom. Medián disponibilního příjmu činí v departementu 18 801 euro na osobu a rok, což je mírně pod celostátním průměrem.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]