Hudsonův záliv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hudson Bay
Baie d'Hudson
Kangiqsualuk ilua
Mapa Hudsonova zálivu
Mapa Hudsonova zálivu
Maximální hloubka 257 m
Šířka 1050 km
Délka 1370 km
Rozloha 1 230 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Atlantský oceán, Kanadský štít
Sousední celky Foxe Channel, Hudson Strait
Podřazené celky Jamesova zátoka, Button Bay, Chesterfield Inlet, Roes Welcome Sound, Wager Bay, Fisher Strait, Native Bay, Evans Strait
Světadíl Severní Amerika
Státy Kanada Kanada
Přítoky Moose River, Albany River, Nelson River, Churchill River
Hudsonův záliv na zvětšeném satelitním snímku 21. května 2005

Hudsonův záliv (anglicky Hudson Bay, francouzsky baie d'Hudson, inuktitutsky Kangiqsualuk ilua) je velký záliv na severovýchodě Kanady, pojmenovaný podle anglického mořeplavce Henryho Hudsona. Jeho rozloha je 1,23 milionů km². Povodí řek vlévajících se Hudsonova zálivu zahrnuje asi 1/3 Kanady (a jeho malá část zasahuje až do USA) a asi 200 let neslo jméno Země prince Ruprechta – podle Ruprechta Falckého, jednoho ze zakladatelů a prvního guvernéra Společnosti Hudsonova zálivu, která dostala od anglického krále Karla II. monopol na obchod s kožešinami na tomto území.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Hudsonův záliv je četnými průlivy spojen s Atlantským i Severním ledovým oceánem, od nichž ho odděluje řada ostrovů. Obecně je považován za součást Severního ledového oceánu.[zdroj?] Na jihu z něj hluboko do pevniny vybíhá ještě Jamesova zátoka.

Veškerá pevnina a ostrovy obklopující Hudsonův záliv i ostrovy v zálivu náleží Kanadě. Veškeré ostrovy a severozápadní a západní pobřeží teritoriu Nunavut, východní pobřeží provincii Québec, jižní pobřeží provincii Ontario a jihozápadní provincii Manitoba.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]