Bush House (Londýn)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Průčelí Bush House.

Bush House je budova nacházející se mezi londýnskými ulicemi Aldwych a Strand v městském obvodu City of Westminster. Do roku 2012 čtyři z jejích pěti křídel využívala BBC World Service. Páté křídlo slouží pro HM Revenue & Customs.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Schodiště uvnitř budovy.

Autorem návrhu budovy je architekt Harvey Corbett. Bush House byl zbudován podle jeho návrhu v roce 1923, přičemž další křídla vznikla v letech 19281935. Budova byla původně postavena pro anglicko-americkou obchodní společnost vedenou podnikatelem Irvingem T. Bushem, po němž je i pojmenována.

Budova byla slavnostně otevřena Lordem Balfourem dne 4. července 1925, a to při příležitosti oslav amerického dne nezávislosti. Během otevření byly odhaleny dvě sochy stojící nad vchodem do budovy. Jejich autorem je americká sochařka Malvina Hoffman. Sochy symbolizují anglo-americké přátelství, přičemž i samotná budova nese nápis: "Věnováno přátelství anglicky mluvících lidí". Budova je postavena z portlandského kamene a v době svého dokončení byla nejdražší budovou na světě – náklady na její výstavbu dosáhly přibližně 2 miliony liber.

Cizojazyčné vysílání BBC začalo v roce 1938 vysílat z Broadcasting House na Portland Place. V roce 1941 byla budova těžce poškozena během bombardování, a proto bylo vysílání přestěhováno do Bush House v centru Londýna. BBC World Service se zcela přestěhovala do budovy až v roce 1958.

Přestože BBC v budově sídlí už skoro půl století, budova jí nikdy nepatřila. V současnosti je majitelem objektu japonská společnost Kato Kagaku, se kterou měla BBC uzavřenou nájemní smlouvu do roku 2010. BBC World Service se odsud vystěhovala v roce 2012. Od roku 2015 patří budova pod King's College London, která zde plánuje rozšířit svůj univerzitní kampus.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Bush House ve Wikimedia Commons

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bush House (Londýn) na slovenské Wikipedii.