Trafalgarské náměstí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trafalgarské náměstí
Trafalgar Square, London 2 - Jun 2009.jpg
Umístění
MěstoLondýn
ObvodWestminster
Poloha
Napojené uliceNorthumberland Avenue, Whitehall, St Martin's Place, Strand, Duncannon Street, Cockspur Street a Pall Mall East
Pojmenováno pobitva u Trafalgaru
Kód památky1001362
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trafalgarské náměstí (anglicky Trafalgar Square) je náměstí v centru Londýna, které připomíná bitvu u Trafalgaru z roku 1805, vítězství britského námořnictva v napoleonských válkách. Původně se mělo jmenovat Náměstí krále Viléma IV.; autorem názvu s výše zmíněnou bitvou je G. L. Taylor.

Od doby Eduarda I. zde byly královské stáje. Okolo roku 1820 princ regent pověřil obnovou tohoto území architekta Johna Nashe, jenž v rámci zušlechtění oblasti Charing Cross nechal tuto plochu vyčistit. Současný vzhled náměstí pochází z období okolo roku 1845 a je dílem architekta Charlese Barryho.

Popis náměstí[editovat | editovat zdroj]

Canada House na Trafalgarském náměstí

Trafalgarské náměstí tvoří rozsáhlá centrální plocha obklopená ze tří stran komunikacemi a na čtvrté straně je terasa se schody ke vchodu do Národní galerie. Silnice, které náměstí protínají, jsou součástí dopravní tepny A4. Před rokem 2003 byla doprava v okolí náměstí jednosměrná. Spojení se stanicí metra Charing Cross umožňují podchody. Rekonstrukce provedená v nedávné době zmenšila šířku komunikací a severní stranu náměstí uzavřela pro dopravu.

V centru prostranství stojí Nelsonův sloup, obklopený fontánami a čtyřmi obrovskými bronzovými sochami lvů, jejichž autorem je sir Edwin Landseer.

South Africa House na Trafalgarském náměstí

Uvádí se, že kov použitý na jejich výrobu pochází z děl francouzských lodí. Na sloupu stojí socha lorda Nelsona, admirála, který velel britskému námořnictvu v bitvě u Trafalgaru.

Na severní straně se nachází Národní galerie, na západní straně se nachází velvyslanectví Kanady (Canada House) a na východní straně se nachází kostel St Martin's-in-the-Fields (Sv. Martin v Polích) a velvyslanectví Jihoafrické republiky (South Africa House). Náměstí spojuje s okolím několik ulic: směrem k jihozápadu kolem Admiralty Arch míŕí Mall, k jihu Whitehall, k východu Strand a k severu Charing Cross Road.

Na každém rohu náměstí se nacházejí podstavce. Dva severní, určené pro jezdecké sochy, jsou širší než jižní. Na třech z nich stojí sochy – Jiřího IV. (severovýchodní, 1840), Jindřicha Havelocka (jihovýchodní, 1861, autor Vilém Behnes) a sira Charlese Jamese Napiera (jihozápadní, 1855).

V roce 1888 vztyčená socha Charlese George Gordona byla v roce 1943 odstraněna a od roku 1953 zdobí Victoria Embankment.

Socha lva

Čtvrtý podstavec na severozápadním rohu, určený pro sochu Viléma IV., z důvodu nedostatku financí zůstal prázdný. Později nedošlo ke shodě, jaká socha panovníka nebo význačného válečníka by zde měla stát. V roce 1999 rozhodla Královská akademie věd o realizaci Projektu čtvrtého podstavce – přechodné instalaci vybrané sochy současného autora. Sochy a autoři:

 • Ecce Homo - Mark Wallinger (1999)
 • Regardless of History - Bill Woodrow (2000)
 • Monument - Rachel Whiteread (2001)
 • Alison Lapper, pregnant - Marc Quinn ( 2005)
 • Hotel for the Birds - Thomas Schutte ( 2007)
 • One & Other - Antony Gormley (2009)
 • Loď Victory v lahvi - Yinka Shonibare (2010)
 • Powerless Structures - Michael Elmgreen and Ingar Dragset (2012)
 • Hahn/Cock - Katharina Fritsch (2013)
 • Hans Haacke - Gift Horse (plánováno pro 2015)
 • David Shrigley - Really Good (2016)

Holubi[editovat | editovat zdroj]

Pohled přes náměstí na Národní galerii

Trafalgarské náměstí je velkou turistickou atrakcí, na čemž měli jistý podíl i holubi. Turisté Londýňané je totiž s oblibou krmili. Na fotografii v Národní galerii stojí na náměstí Elizabeth Taylorová a krmí tak obrovské množství holubů, že to vypadá, jako kdyby ji chtěli napadnout. Holubí výkaly ale vypadaly ošklivě a poškozovaly sochy. Hejno v počtu až 35 000 jedinců bylo pokládáno za zdravotní riziko.

Od roku 2000 je tam zakázáno krmení pro holuby prodávat a byly podniknuty pokusy ptáky z náměstí vytlačit, a to i za použití cvičených sokolů. Příznivci holubů a turisté je krmili dál, až v roce 2003 tuto činnost zakázal zákon. V současné době se na Trafalgarském náměstí vyskytuje už jen malé množství ptáků a bývá využíváno pro festivaly a filmování.

Vánoční obřad[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1947 se na Trafalgarském náměstí pořádá vánoční obřad. Smrk věnovaný norským hlavním městem Oslo za podporu Velké Británie v době druhé světové války je vztyčen na náměstí jako londýnský vánoční strom. Mimo všeobecnou podporu poskytla Británie azyl norskému králi Haakonovi, jeho synu Olafovi i norské vládě. Jako součást tradice starosta Westminsteru navštíví v pozdním podzimu Oslo, aby se účastnil poražení stromu, a starosta Osla navštěvuje Londýn, aby rozsvítil strom během vánočního obřadu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Metro[editovat | editovat zdroj]

Panoráma Trafalgarského náměstí z roku 1908
Trafalgarské náměstí v roce 2009
Noční panoráma Trafalgarského náměstí

Pražský Trafalgar[editovat | editovat zdroj]

Pražské potápky a po válce páskové (revoltující mládež v českých zemích v období 40.–60. let 20. století) se scházeli ke společné zábavě na pražském Václavském náměstí. Slangově jej označovali jako Trafouš, Trafo, Traf či Trafalgar. V jejich očích totiž pražské náměstí mělo podobný význam pro shromažďování jako Trafalgarské náměstí v Londýně. V období politických totalitních diktatur tím mladí Pražané zároveň dávali najevo svůj příklon k britské, potažmo americké kultuře, a vymezovali se vůči nacistické protektorátní správě a posléze vůči komunistické totalitní vládě.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. JABOUD. Trafouš, páskové, Vyšehradští jezdci a jiné vzpomínky. Praha: NZB, 2011. 103 s. ISBN 978-80-904272-4-2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]