Charing Cross

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Charing Cross
Charing Cross station Eleanor cross.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Charing Cross
Charing Cross
Správa
PSČ WC2
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jméno Charing Cross, kterým se označuje čtvrť v centru Londýna v obvodu Westminster, pochází ze jména osady Charing, kde Eduard I. nechal postavit památník své manželce Eleonoře Kastilské.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Osada byla jedním z dvanácti míst, kde její rakev odpočívala přes noc během pohřebního procesí z Lincolnshire do místa konečného spočinutí ve Westminsteru. Eduard nechal na každém místě, kde se rakev zastavila, postavit Eleonořin kříž, z nichž se dochovaly pouze tři. Jeden z nich, který stojí v průčelí nádraží Charing Cross, je přemístěná viktoriánská kopie (autorem je architekt Edward Middleton Barry) původního originálu, který byl o něco menší než tato kopie. Na původním místě, kde stál tento kříž, na konci ulice Whitehall, poblíž Admirality Arch, stojí socha Karla I.

Jméno Charing Cross je odvozeno ze staroanglického charing, znamenajícího říční meandr, takže Charing Cross znamená kříž u ohybu řeky.

Vzhledem k tomu, že je Londýn rozsáhlé město, všechny vzdálenosti (například na dopravních značkách) jsou určovány od určitého bodu. Plaketa na Charing Cross, poblíž Trafalgarského náměstí, označuje místo, od něhož se určují vzdálenosti v rámci Londýna.

Například v roce 1839 byl vymezen policejní obvod (Metropolitan Police District), který byl definován jako osady, které leží ve vzdálenosti do 15 mílí (24 km) od Charing Cross.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Metro[editovat | editovat zdroj]

Nádraží Charing Cross, pohled z Londýnského oka

Železnice[editovat | editovat zdroj]