Leónské království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o království. O dalších významech pojednává článek Leon.
Království León
Reinu de Llïón
Reino de León
Reino de Leão
Regnum Legionense
 Asturské království
 Galicijské království
9101833 Kastilská koruna 
Portugalské království 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Rozloha Leónského království v roce 1095
obyvatelstvo
státní útvar
Kastilská korunaKastilská koruna Kastilská koruna (od 1230)
vznik:
910 – oddělení od Asturie
zánik:
1230 – spojeno s Kastilií
1833 – vznik provincie León
státní útvary a území
předcházející:
Asturské království Asturské království
Galicijské království Galicijské království
následující:
Kastilská koruna Kastilská koruna
Portugalské království Portugalské království

Království León (leónsky Reinu de Llïón, španělsky a galicijsky Reino de León, portugalsky Reino de Leão, latinsky Regnum Legionense) bylo středověké království s proměnlivým územním rozsahem, existující v letech 9101230, jehož součástí bylo vedle pozdější historické provincie Leónu také území Asturie, Galicie, do roku 1029 také podstatná část Staré Kastilie (s Kantábrií a La Riojou), do roku 1095 severní Portugalsko, a později též severní část Extremadury. Královskou rezidencí bylo město León.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Křesťanská království na Pyrenejském poloostrově ve 12. století

Když zemřel asturský král Alfonso III., jeho království bylo rozděleno: nejstarší syn García (910914) získal León, druhý syn Ordoňo II. (910924) získal Galicii a třetí syn Fruela II. (910925) získal původní Asturii. Když Ordoňo (po smrti Garcii spojil Galicii s Leónem) v roce 924 zemřel, velmoži ignorovali jeho poslední vůli a zvolili králem Fruela. Fruela nebyl oblíbený u šlechty a jeho volba byla zpochybněna, někteří ho viděli jako uzurpátora. Zavraždil Gebulda a Aresinda, syny Olmunda, který odvozoval svůj původ od vizigótského krále Wittizy. Proto jeden kronikář uvádí, že byl odsouzen k vládě pouhých 14 měsíců. Podle historika Ramóna Menendéze Pidala odešel do exilu za biskupem Fruniminem Leónským, příbuznému Olmonda. V každém případě vládl více než čtrnáct měsíců a zemřel brzy v létě roku 925, pravděpodobně na malomocenství. V té době byla původní království Asturie a Galicie už součástí Leónského království.

Leónské království už krátce po založení začalo expandovat na jih a východ a po pár letech již zahrnovalo velkou část bývalého Asturského království včetně hrabství Kastilie. Kastilské hrabství se později osamostatnilo a v roce 1035 prohlásilo dokonce suverénním královstvím s hlavním městem Burgosem.

Na atlantickém pobřeží v jižní části království León bylo během vlády krále Alfonse VI. Kastilského založeno roku 1093 Portugalské hrabství a nabídnuto Jindřichu Burgundskému. Vnuk hraběte Jindřicha Burgundského a kastilského krále Alfonse VI., hrabě Alfons I. Dobyvatel vyhlásil v roce 1128 nezávislost svého hrabství na Leónském království, s nímž musel svést několik bitev. Nakonec po vítězství v bitvě u Ourique byl 26. července 1139 vojskem provolán portugalským králem.

Unie s Kastilií[editovat | editovat zdroj]

Království zemí kastilské koruny
Znak Leónu a Kastilie v unii

Leónské království se několikrát dostalo do personální unie s Kastilským královstvím. Poprvé v letech 10371065 za vlády krále Ferdinanda I. Ten svá království rozdělil mezi své syny. Zanedlouho se ale jeho druhorozený syn Alfons VI. stal v roce 1072 také králem Kastilie. Po jeho smrti se jeho sestra Urraca Kastilská stala jak královnou Galicie, Kastilie i Leónu v letech 11091126. Jelikož ale byla posledním vládnoucím členem Navarrské dynastie připadl po její smrti trůn burgundské dynastii. Její syn Alfons VII. Kastilský byl v letech 11261157 králem Kastilie a Leónu, čímž obě země opět tvořily unii.

Za vlády jeho vnuka Ferdinanda III. opět a natrvalo vytvořily obě země unii resp. země kastilské koruny. Každý další kastilský král byl zároveň králem Leónu (a Galicie). Tím samostatné leonské království definitivně přestalo existovat jako nezávislý stát a stalo se součástí Kastilie.

Moderní León[editovat | editovat zdroj]

V roce 1833 byla v rámci Španělska založena moderní provincie království León. V roce 1978 bylo území Leónu spojeno s většinou území Staré Kastilie (bez tehdejších provincií Logroño a Sandander) jako autonomní společenství Kastilie a León vybavené rozsáhlou autonomií.

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]