Admiralty Arch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Admiralty Arch
Admiralty Arch, London, England - June 2009.jpg
Základní informace
Sloh klasicistní architektura
Architekt Aston Webb
Výstavba 1912
Stavitel Mowlem
Poloha
Adresa Westminster, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Ulice Mall
Souřadnice
Další informace
Kód památky 1238982
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Admiralty Arch (Oblouk admirality) je budova v londýnském obvodu Westminster. Jejím středem vede vítězný oblouk spojující The Mall a Trafalgarské náměstí, kterým tradičně procházejí slavnostní průvody do Buckinghamského paláce. Byla vybudována na objednávku krále Eduarda VII. stavební firmou Mowlem. Použit byl portlandský kámen, autorem projektu v klasicistním stylu byl sir Aston Webb.[1] Slavnostně otevřena byla v roce 1912.

V průčelí se nachází nápis : ANNO : DECIMO : EDWARDI : SEPTIMI : REGIS : VICTORIÆ : REGINÆ : CIVES : GRATISSIMI : MDCCCCX : („V desátém roce vlády krále Eduarda Sedmého královně Viktorii nejvděčnější občané.“) Po stranách se nacházejí sochy Navigace a Dělostřelectva od Thomase Brocka. Středem vede pětice oblouků; prostřední je vyhrazen pro královskou rodinu a otevírá se pouze při slavnostních příležitostech, sousední dva slouží automobilovému provozu a dva menší po krajích jsou určeny pro chodce. Stavba se nachází na seznamu Listed building (stupeň I).

Budova sloužila jako kanceláře Britské admirality a rezidence prvního námořního lorda do roku 2011, kdy se ji vláda v rámci úsporného programu rozhodla pronajmout soukromému investorovi. Firma Armani oznámila, že budovu hodlá adaptovat na luxusní hotel.[2] Zařízení bude součástí řetězce Waldorf Astoria a jeho otevření se plánuje na rok 2022.

Oblouk je jedním z míst v centru Londýna, na kterých výtvarník Rick Buckley v roce 1997 umístil umělý nos. Později vznikla legenda, že jde o nos vévody z Wellingtonu připomínající vítězství nad Napoleonem.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČERNÝ, Jan. Architektura vypráví o duši moderní Anglie. Český rozhlas Plus [online]. 2016-01-03 [cit. 2019-08-05]. Dostupné online. 
  2. ZELENÝ, Marek. Armani promění Oblouk admirality v luxusní hotel. iLUXUS.cz [online]. 2013-02-21 [cit. 2019-08-05]. Dostupné online. 
  3. Utajená místa Londýna, o kterých jste určitě nevěděli [online]. Jen Cestování [cit. 2019-08-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]