District Line (linka metra v Londýně)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Logo District Line
Stát Spojené království Spojené království
Město Londýn
Síť metra Londýnské metro
Datum otevření 1868
Počet cestujících 208 milionů / rok
Barva na mapě zelená
Technické informace
Typ linky podpovrchová
Počet stanic 60
Délka 64 km
Depa Upminster
Ealing Common
Hammersmith
Soupravy S7
Externí odkazy
OpenStreetMap mapová data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Interiér zrekonstruované soupravy typu D.
Stanice Ealing Common je jediná, na níž soupravy na District a Piccadilly Line zastavují na stejných nástupištích.
Stanice Earl's Court station je středem District Line.
Typická odkrytá a následně znovu zakrytá stanice – Temple.
Nástupiště stanice Paddington na větvi Edgware Road na District a Circle Line.
Stanice Monument.
Stanice Bow Road z mostu pro pěší.
Zrekonstruovaná souprava typu D ve stanici Upton Park
Soupravy typu C a D ve stanici Wimbledon
Nástupiště stanice Wimbledon na District Line.

District Line je jedna z linek londýnského metra. Jde o linku podpovrchovou, která prochází centrem města v mělkých odkrytých a následně znovu krytých tunelech. Na mapách je vyznačena zelenou barvou. District Line je nejvytíženější podpovrchovou linkou a zároveň čtvrtou nejvytíženější linkou vůbec. Dá se z ní přestoupit na všechny ostatní linky metra s výjimkou Metropolitan Line, se kterou se míjí cca o 20 m poblíž Aldgate.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

District Line má dlouhou historii. Postavili ji jako součást Metropolitan District Railway a byla otevřena po částech v letech 18681905. První úsek tratě otevřely mezi stanicemi South Kensington a Westminster v 24. prosince 1868.

V roce 1869 byl zahájen provoz na úseku mezi Gloucester Road a West Brompton. Následující rok společnost postavila svou vlastní trať, paralelní s tratí Metropolitan Railways, mezi stanicemi Gloucester Road a South Kensington. Později se začalo s budováním spojení ze stanice Earl's Court do stanic Kensington (Olympia) a High Street Kensington. V roce 1874 trať dosáhla Hammersmith, v roce 1877 Richmond ao dva roky později Ealing Broadway.

S rozšiřováním provozu se pokračovalo dále, prodloužení do Putney Bridge otevřeli v roce 1880 a další prodloužení do Wimbledon u následovalo v roce 1889. V roce 1883 začaly vlaky Metropolitan District Ralway jezdit z Ealing Broadway až do Windsor u po trati Great Western Railway. Tento spoj byl zrušen v roce 1885.

Metropolitan District Railway byla prodloužena ze stanice Westminster, přičemž v roce 1884 byl dostavěna poslední úsek dnešní Circle Line. Tento úsek zahrnoval další prodloužení linky přes stanici Aldgate East do Whitechapel. V roce 1902 začala Whitechapel & Bow Railway provozovat spojení do stanice Upminster.

Další větve do Hounslow (otevřená 1884) a Uxbridge (1910) byly převedeny na Piccadilly Line v letech 1964 a 1933. Metropolitan District Railways provozovala mnohé spojení ve spolupráci s jinými dopravci a do roku 1939 jezdila do přímořského města Southend a Shoeburyness.

Metropolitan District Railway byla po Metropolitan Railway druhou společností, která provozovala podzemní železnici v Londýně. Později ji odkoupil americký podnikatel Charles Yerkes, který se zasloužil o formování londýnského metra, až do znárodnění jeho společnosti Underground Electric Railways of London Company Ltd. v 30. letech. Tehdy vstoupila svůj současný název – District Line.

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Větší část trasy obsluhují podpovrchové soupravy typu D. Výjimkou je větev WimbledonEdgware Road, kde jezdí soupravy typu C, které sdílí společně se Circle a Hammersmith & City Line. Soupravy typu D jsou aktuální čerstvě po rekonstrukci, během níž obdrželi standardní barvy londýnského metra – červená, bílá a modrá překryly tehdejší nelakovaný hliník, který byl často terčem vandalů. Soupravy mají také zcela zrekonstruovaný interiér a jsou vybaveny novým orientačním systémem.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Poznámka: Za názvem stanice se nachází její případný původní název nebo názvy, datum otevření, případně i datum jejího uzavření. Uzavřené stanice jsou vyznačeny kurzívou.

Směr: od západu na východ

Větev Richmond[editovat | editovat zdroj]

Větev Ealing[editovat | editovat zdroj]

Větve Richmond a Eealing se spojují na západním konci stanice Turnham Green.

Větev Wimbledon[editovat | editovat zdroj]

Větev Kensington (Olympia)[editovat | editovat zdroj]

Větev Kensington (Olympia) se připojuje k hlavní větvi na západním konci Earl's Court a vlaky normálně pokračují směr High Street Kensington. Větev Wimbledon se připojuje k hlavní větvi na západním konci Earl's Court.

Hlavní větev[editovat | editovat zdroj]

Větev Edgware Road[editovat | editovat zdroj]

Větev Edgware Road odbočuje z hlavní větve na východě stanice Earl's Court.

Aktuální obsluha[editovat | editovat zdroj]

Intervaly souprav na District Line mimo špičku:

  • 10 min. Ealing Broadway – Tower Hill
  • 10 min. Richmond – Upminster
  • 10 min. Wimbledon – Upminster
  • 10 min. Wimbledon – Edgware Road
  • 15 min. Kensington (Olympia) – High Street Kensington

Integrace[editovat | editovat zdroj]

C2C zastavuje na stanicích Upminster, Barking, West Ham a Fenchurch Street, kde je plně integrován do systému Oyster Card.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]