District Line (linka metra v Londýně)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
District Line.
Interiér zrekonstruované soupravy typu D.
Stanice Ealing Common je jediná, na níž soupravy na District a Piccadilly Line zastavují na stejných nástupištích.
Stanice Earl's Court station je středem District Line.
Typická odkrytá a následně znovu zakrytá stanice – Temple.
Nástupiště stanice Paddington na větvi Edgware Road na District a Circle Line.
Stanice Monument.
Stanice Bow Road z mostu pro pěší.
Zrekonstruovaná souprava typu D ve stanici Upton Park
Soupravy typu C a D ve stanici Wimbledon
Nástupiště stanice Wimbledon na District Line.

District Line je jedna z linek londýnského metra. Jde o linku podpovrchovou, která prochází centrem města v mělkých odkrytých a následně znovu krytých tunelech. Na mapách je vyznačena zelenou barvou. District Line je nejvytíženější podpovrchovou linkou a zároveň čtvrtou nejvytíženější linkou vůbec. Dá se z ní přestoupit na všechny ostatní linky metra s výjimkou Metropolitan Line, se kterou se míjí cca o 20 m poblíž Aldgate.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

District Line má dlouhou historii. Postavili ji jako součást Metropolitan District Railway a byla otevřena po částech v letech 18681905. První úsek tratě otevřely mezi stanicemi South Kensington a Westminster v 24. prosince 1868.

V roce 1869 byl zahájen provoz na úseku mezi Gloucester Road a West Brompton. Následující rok společnost postavila svou vlastní trať, paralelní s tratí Metropolitan Railways, mezi stanicemi Gloucester Road a South Kensington. Později se začalo s budováním spojení ze stanice Earl's Court do stanic Kensington (Olympia) a High Street Kensington. V roce 1874 trať dosáhla Hammersmith, v roce 1877 Richmond ao dva roky později Ealing Broadway.

S rozšiřováním provozu se pokračovalo dále, prodloužení do Putney Bridge otevřeli v roce 1880 a další prodloužení do Wimbledon u následovalo v roce 1889. V roce 1883 začaly vlaky Metropolitan District Ralway jezdit z Ealing Broadway až do Windsor u po trati Great Western Railway. Tento spoj byl zrušen v roce 1885.

Metropolitan District Railway byla prodloužena ze stanice Westminster, přičemž v roce 1884 byl dostavěna poslední úsek dnešní Circle Line. Tento úsek zahrnoval další prodloužení linky přes stanici Aldgate East do Whitechapel. V roce 1902 začala Whitechapel & Bow Railway provozovat spojení do stanice Upminster.

Další větve do Hounslow (otevřená 1884) a Uxbridge (1910) byly převedeny na Piccadilly Line v letech 1964 a 1933. Metropolitan District Railways provozovala mnohé spojení ve spolupráci s jinými dopravci a do roku 1939 jezdila do přímořského města Southend a Shoeburyness.

Metropolitan District Railway byla po Metropolitan Railway druhou společností, která provozovala podzemní železnici v Londýně. Později ji odkoupil americký podnikatel Charles Yerkes, který se zasloužil o formování londýnského metra, až do znárodnění jeho společnosti Underground Electric Railways of London Company Ltd. v 30. letech. Tehdy vstoupila svůj současný název – District Line.

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Větší část trasy obsluhují podpovrchové soupravy typu D. Výjimkou je větev WimbledonEdgware Road, kde jezdí soupravy typu C, které sdílí společně se Circle a Hammersmith & City Line. Soupravy typu D jsou aktuální čerstvě po rekonstrukci, během níž obdrželi standardní barvy londýnského metra – červená, bílá a modrá překryly tehdejší nelakovaný hliník, který byl často terčem vandalů. Soupravy mají také zcela zrekonstruovaný interiér a jsou vybaveny novým orientačním systémem.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Poznámka: Za názvem stanice se nachází její případný původní název nebo názvy, datum otevření, případně i datum jejího uzavření. Uzavřené stanice jsou vyznačeny kurzívou.

Směr: od západu na východ

Větev Richmond[editovat | editovat zdroj]

Větev Ealing[editovat | editovat zdroj]

Větve Richmond a Eealing se spojují na západním konci stanice Turnham Green.

Větev Wimbledon[editovat | editovat zdroj]

Větev Kensington (Olympia)[editovat | editovat zdroj]

Větev Kensington (Olympia) se připojuje k hlavní větvi na západním konci Earl's Court a vlaky normálně pokračují směr High Street Kensington. Větev Wimbledon se připojuje k hlavní větvi na západním konci Earl's Court.

Hlavní větev[editovat | editovat zdroj]

Větev Edgware Road[editovat | editovat zdroj]

Větev Edgware Road odbočuje z hlavní větve na východě stanice Earl's Court.

Aktuální obsluha[editovat | editovat zdroj]

Intervaly souprav na District Line mimo špičku:

  • 10 min. Ealing Broadway – Tower Hill
  • 10 min. Richmond – Upminster
  • 10 min. Wimbledon – Upminster
  • 10 min. Wimbledon – Edgware Road
  • 15 min. Kensington (Olympia) – High Street Kensington

Integrace[editovat | editovat zdroj]

C2C zastavuje na stanicích Upminster, Barking, West Ham a Fenchurch Street, kde je plně integrován do systému Oyster Card.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]