Waterloo & City Line (linka metra v Londýně)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Logo Waterloo & City Line
Stát Spojené království Spojené království
Město Londýn
Síť metra Londýnské metro
Datum otevření 1898
Počet cestujících 15,892 milionů / rok
Barva na mapě tyrkysová
Technické informace
Typ linky podzemní
Počet stanic 2
Délka 2,37 km
Depa Waterloo
Soupravy 1992
Externí odkazy
OpenStreetMap mapová data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Soupravy musí z depa postupně zvedat jeřáb.
Souprava ve stanici Bank.
Souprava ve stanici Waterloo.

Waterloo & City Line je nejkratší linka londýnského metra, kterou oficiálně otevřeli 11. července 1898. Má jen dvě stanice, Waterloo a Bank (dříve „City“, proto City v názvu linky), mezi kterými překonává řeku Temži.

Existuje téměř výhradně pro přepravu migrujících pracovníků mezi železniční stanicí Waterloo a londýnským finančním a bankovnickým centrem – City a nejede pozdě večer a v neděli. Je to nejméně využívaná linka v síti londýnského metra. Jedná se o nejkratší linku londýnského metra (má jen 2,5 km a cesta z jednoho konce na druhý zabere jen 4 minuty) a je v pořadí druhou elektrickou linkou otevřenou v Londýně.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Linka byla projektována stavebními inženýry W. R. Galbraithem a Jamesem Henrym Greatheadom. Původně byla součástí London and South Western Railway a v roce 1923 se stala částí Southern Railway. Nakonec ji v roce 1948 znárodnily[zdroj?!] hlavní železnice (main-line railways). Linka fungovala jako pokračování hlavního tahu ze železniční stanice Waterloo a původně bylo zamýšleno prodloužení hlavního tahu až do centra City, ale upustilo se od toho v důsledku zákazu z roku 1846, který zamezil, aby podzemní železnice procházela centrem Londýna. Na lince byla plná integrace s národní sítí železnic a cestující si mohl koupit jízdenku ze železniční stanice přímo do stanice Bank. Součástí londýnského metra se linka stala až v roce 1994, kdy byla prodána za nominální výši jedné libry.

Linka Waterloo & City Line je v hovorové řeči přezdívaná jako The Drain (anglicky: odtok). Skutečný důvod přezdívky není znám.[1] Jedno vysvětlení může být, že tunely pod Temží neustále prosakují, a proto voda musí být odčerpána,[2] anebo možná proto, že přístup cestujících k nástupištím ve stanici Bank byl dlouhou svažující se podzemní chodbou připomínající odvodňovací stoku.[3][4]

Jedna zvláštnost Waterloo & City je, že jako jediná z linek londýnského metra je pod zemí v celé délce (Victoria Line je celá pod zemí, ale depo má na povrchu). To představuje značné problémy při přepravě vlaků na linku a zpět z linky. Před vybudováním mezinárodního terminálu Waterloo International v roce 1990 byly vlaky zvedány po jednom vagónu tzv. Armstrongovým výtahem, který se nachází na druhé straně severní stěny železniční stanice Waterloo. Tento problém je dnes již vyřešen používáním jeřábu upevněným na vozovce, který ústí šachtou vedle depa u jižní části stanice.

Když Waterloo & City dostalo vlastní elektrárnu, uhlí bylo dodáváno ze železniční stanice Waterloo použitím druhého, menšího výtahu (také znám jako Abbottův výtah), což vysvětluje setrvávající vlakovou točnu ve zdejším depu. Zbývající zbytek na vedlejší koleji, který vedl k Armstrongovým výtahu je stále vidět po levé ruce, krátce po odchodu ze stanice (směr Bank).

V lednu 2003 Waterloo & City Line uzavřely na více než tři týdny kvůli bezpečnostním kontrolám, jež mělo za následek závažné vykolejení na Central Line, což vyžadovalo, aby všechny soupravy z roku 1992 prošly důkladnou bezpečnostní prohlídkou. Tentýž rok byla předána odpovědnost na údržbu linky firmě Metronet.

Linka byla uzavřena pro řadu oprav a kontrol vlaků, včetně uzávěrky mezi 31. březnem 1994 a 5. dubnem 1994. Linka byla uzavřena během roku 2006 kvůli renovaci (včetně opakovaného položení celé trati) a otevřena byla přes víkend 9.10. září 2006.

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Původní soupravy byly v roce 1992 vyměněny za soupravy Class 482, které jsou vlastně totožné se soupravami z roku 1992 používanými na Central Line. Linka byla přestavěna na čtyřkolejný provoz, běžně užívaný na ostatních linkách: původní ocelové kolejnice byly ponechány a nově vyrobené byly z hliníku. Od uvedení soupravy do provozu se kvůli různým úpravám dost lišila od vlaků provozovaných na Central Line, zejména kvůli poslední úpravě, a to automatické obsluze vlaku, což znamená, že se nemohou zaměnit s vlaky z Central Line.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Poznámka: Za názvem stanice se nachází její případný původní název nebo názvy, datum otevření, případně i datum jejího uzavření.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Protože linka je v neděli zavřená, je vhodnou a tradiční lokalitou pro natáčení. Natáčel se zde například film Srdcová sedma s Gwyneth Paltrow (1998). BBC ji pro natáčení filmuThe Tripods upravila na stanici Porte de la Chapelle pařížského metra (1984).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Waterloo & City Line na slovenské Wikipedii.

  1. 'The Drain' reopens after upgrade. BBC NEWS – UK – England – London [online]. BBC [cit. 2015-01-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MASON, Mark. London Underground: Tube line trivia. The Telegraph [online]. [cit. 2018-10-13]. Roč. 2018. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-09-05. ISSN 0307-1235. (anglicky) 
  3. Research Guide No 29: Brief History of the Waterloo & City Line [online]. London: 2015-07-10 [cit. 2018-09-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-09-18. 
  4. BUBBERS, Bernard Leslie; COLES, Denys Eimer. Installation of Trav-O-Lators at the Bank Station of the Waterloo and City Railway. Proceedings of the Institution of Civil Engineers. Roč. 1963, čís. 24, s. 541–564. Dostupné online. ISSN 1753-7789. DOI 10.1680/iicep.1963.10704. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]