Srdcová sedma (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Srdcová sedma
Původní názevSliding Doors
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka98 min
Žánryromantická komedie
komediální drama
filmové drama
ScénářPeter Howitt
RežiePeter Howitt
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleGwyneth Paltrow
John Hannah
John Lynch
Jeanne Tripplehorn
Virginia McKennaová
… více na Wikidatech
ProdukceSydney Pollack
Philippa Braithwaite
William Horberg
HudbaDavid Hirschfelder
KameraRemi Adefarasin
KostýmyJill Taylor
StřihJohn Smith
Výroba a distribuce
Premiéra1998
19. listopadu 1998 (Německo)
Produkční společnostiMiramax Films
Mirage Enterprises
Paramount Pictures
Intermedia
DistribuceMiramax Films
OceněníEvropské filmové ceny za nejlepší scénář (1998)
Srdcová sedma na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Srdcová sedma, anglicky Sliding Doors, je britsko-americký psychologicko-romantický film z roku 1998 režiséra a scenáristy Petera Howitta s Gwyneth Paltrow v hlavní roli. Jde o fiktivní dvojpříběh, který je zajímavě řešeným zamyšlením na tím, co všechno může lidský život pozměnit během velmi krátkého časového okamžiku, jaká náhoda napomůže změnit zcela jeho směr i jeho další průběh. V tomto konkrétním případě dojde k rozdvojení životního děje hlavní hrdinky tím, že Helen stihne nastoupit do konkrétní soupravy londýnského metra, což je jedna možná alternativa jejího životního příběhu, v opačném případě do konkrétní soupravy metra nestihne nastoupit a snímek pokračuje jinou možnou variantou jejího lidského příběhu. Obě možné varianty se v celém snímku vzájemně paralelně střídají s tím, že v jedné variantě Helene na konci filmu tragicky zahyne pod koly automobilu, ve druhé variantě filmu skončí snímek i přes vážný úraz na schodech a ztrátu nenarozeného dítěte celkem otevřeným a vcelku dost optimistickým happyendem.

Děj[editovat | editovat zdroj]

(Obě dějové linie se vzájemně prolínají a probíhají jakoby paralelně)

Úvodní část[editovat | editovat zdroj]

Helen (Gwyneth Paltrow) spěchá do práce v PR agentuře, cestou ve výtahu ji upadne náušnice na podlahu, vedle ní stojící muž (John Hannah) se pro ni shýbne a podá jí zpět. Přichází pozdě na poradu, kde jí ovšem šéfové sdělí, že byla na hodinu propuštěna z práce kvůli tomu, že si v pátek bez jejich vědomí vypůjčila několik lahví alkoholu původně určených pro firemní prezentace. Odchází zklamaná pryč, posléze vchází do londýnského metra.

První verze[editovat | editovat zdroj]

Na schodech do metra potká maminku s malou holčičkou, maminka však holčičku na poslední chvíli odstraní spěchající Helen z cesty a ona tak na poslední chvíli stihne poslední soupravu metra. Zde se během jízdy seznámí s mužem Jamesem, který jí pomáhal ve výtahu s náušnicí. Doma však načapá svého partnera Gerryho (John Lynch) s cizí ženou Lydií (Jeanne Tripplehorn) v posteli "in flagranti". Po krátké hádce od Garryho definitivně a navždy odchází pryč bydlet ke kamarádce. Po nějaké době se začne s Jamesem (John Hannah) scházet a zamiluje se do něj. Změní také svoje image, nechá si ostříhat vlasy, nabarví si je na blond, nakonec si vezme úvěr a na podkladě Jamesovy rady si založí svoji vlastní PR agenturu. Vztah s Jamesem se ale postupně zkomplikuje, Garry se jí sice marně snaží získat zpět, nicméně Helen zjistí, že s Jamesem také čeká dítě a James se jí začne vyhýbat. Nakonec také zjistí, že jí James lhal a že má svou manželku. Helen prožívá velmi intenzivní krizi, odchází na most vedoucí přes Temži, který stavěl její děd. Zde jí James v prudkém dešti nalezne a dohoní a všechno ji po pravdě vysvětlí. Z radosti nedává pozor a přehlédne projíždějící automobil, který ji srazí na vozovku. V nemocnici pak svým zraněním podlehne a zemře.

Druhá verze[editovat | editovat zdroj]

Na schodech do metra jí malounko zdrží maminka s malou holčičkou (která jí neuhne z cesty) a metro jí před nosem ujede, rozhlas v metru hlásí, že další souprava metra má kvůli technickým obtížím velké zpoždění. Helen tedy vychází ven a mává na londýnské taxi. Zde ji znenadání přepadne zloděj a snaží se jí ukrást kabelku, což se mu nakonec povede, Helen je lehce poraněna, autem odjíždí k ošetření k lékaři. Domů přijde opožděně takže se jen těsně mine s Garryho (John Lynch) milenkou Lydií (Jeanne Tripplehorn) a Geerymu se podaří všechny stopy po jejich předchozím milování nakonec s obtížemi přece jen odstranit, ona tak i přes určité malé podezření zůstává bydlet s Garrym. Nechá se zaměstnat jako servírka. Gerry ji však dál podvádí s Lydií a všelijak to maskuje. Přichází s Garrym do jiného stavu. Nakonec se ale všechno provalí a Helen se velice rozzlobí, při honičce na schodech upadne a těžce se poraní, o dítě sice přijde ale nezemře. Ještě v nemocnici se s Garrym definitivně rozejde, v nemocničním výtahu ji upadne náušnice na podlahu, vedle ní stojící muž (John Hannah) se pro ni shýbne a podá jí zpět a podívají se na sebe...

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Gwyneth Paltrow Helen
John Hannah James
John Lynch Gerry
Jeanne Tripplehorn Lydia
Zara Turner Anna
Douglas McFerran Russell
Paul Brightwell Clive
Nina Young Claudia
Virginia McKennaová Jamesova matka
Kevin McNally Paul
Terry English taxikář
Paul Stacey muž v metru
Peter Howitt drzoun
Joanna Roth podezřelá dívka

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Scenárista a autor námětu Peter Howitt získal za scénář k tomuto filmu Evropskou filmovou cenu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]