Trafalgarské náměstí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Trafalgar Square)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trafalgar Square
Trafalgar Square
Trafalgar Square
Umístění Westminster, Londýn
StavbyNárodní galerie, Nelsonův sloup, St Martin's-in-the-Fields.
zeměpisné souřadnice:
Metro Charing Cross, Embankment ,Leicester Square

Trafalgarské náměstí (anglicky Trafalgar Square) je náměstí v centru Londýna, které připomíná bitvu u Trafalgaru roku 1805, vítězství Britského námořnictva v napoleonských válkách. Náměstí se mělo původně jmenovat Náměstí krále Viléma IV., ale G. L. Taylor navrhl současně používaný název.

Od doby Eduarda I. bylo toto území používáno jako královské stáje. Okolo roku 1820 princ regent pověřil architekta Johna Nashe obnovou této oblasti. Nash nechal vyčistit toto území jako část zušlechtění oblasti Charing Cross. Současný vzhled náměstí pochází z období okolo roku 1845 a je dílem architekta Charlese Barryho.

Popis náměstí[editovat | editovat zdroj]

Canada House na Trafalgarském náměstí

Trafalgarské náměstí je tvořeno rozsáhlou centrální plochou obklopenou ze třech stran komunikací a schody vedoucími do Národní galerie na straně čtvrté. Silnice, které protínají náměstí tvoří část dopravní tepny A4. Před rokem 2003 byla doprava v okolí náměstí jednosměrná. Podchody umožňují spojení se stanicí metra Charing Cross. Rekonstrukce prováděná v nedávné době zmenšila šířku komunikací a uzavřela severní stranu náměstí pro dopravu.

V centru náměstí stojí Nelsonův sloup, obklopen fontánami a čtyřmi obrovskými bronzovými sochami lvů, vytvořených sirem Edwinem Landseerem.

South Africa House na Trafalgarském náměstí

Uvádí se, že kov použitý na jejich výrobu pochází z děl francouzských lodí. Na vrcholu sloupu stojí socha lorda Nelsona, admirála, který velel britskému námořnictvu v Bitvě u Trafalgaru.

Na severní straně se nachází Národní galerie a na jih od ní kostel St Martin's-in-the-Fields (Sv. Martin v Polích). Náměstí spojuje s okolím na jihozápad kolem Admiralty Arch Mall, na jih Whitehall, na východ Strand a na sever Charing Cross Road.

Na každém rohu se nacházejí podstavce. Dva severní byly určeny pro jezdecké sochy a tak jsou širší než jižní. Na třech z nich stojí sochy – Jiřího IV. (severovýchodní, 1840), Jindřicha Havelocka (jihovýchodní, 1861, autor Vilém Behnes) a sira Charlese Jamese Napiera (jihozápadní, 1855).

V roce 1888 byla vztyčena socha Charlese George Gordona, v roce 1943 byla odstraněna a v roce 1953 byla přemístěna na Victoria Embankment.

Socha lva

Čtvrtý podstavec na severozápadním rohu byl určen pro sochu Viléma IV., ale z důvodu nedostatku financí zůstal prázdný. Později nedošlo ke shodě, jaká socha panovníka nebo význačného válečníka by zde měla stát. V roce 1999 rozhodla Královská akademie věd o Projektu čtvrtého podstavce – přechodné instalaci vybrané sochy současného autora. Sochy a autoři:

 • Ecce Homo - Mark Wallinger (1999)
 • Regardless of History - Bill Woodrow (2000)
 • Monument - Rachel Whiteread (2001)
 • Alison Lapper, pregnant - Marc Quinn ( 2005)
 • Hotel for the Birds - Thomas Schutte ( 2007)
 • One & Other - Antony Gormley (2009)
 • Loď Victory v lahvi - Yinka Shonibare (2010)
 • Powerless Structures - Michael Elmgreen and Ingar Dragset (2012)
 • Hahn/Cock - Katharina Fritsch (2013)
 • Hans Haacke - Gift Horse (planováno pro 2015)
 • David Shrigley - Really Good (2016)

Holubi[editovat | editovat zdroj]

Pohled napříč náměstím na Národní galerii

Trafalgarské náměstí je velkou turistickou atrakcí a částečně tomu tak bylo i kvůli holubům. Oblíbenou činností turistů i Londýňanů bylo jejich krmení. V Národní galerii je instalována fotografie Elizabeth Taylorové stojící na náměstí a krmící holuby kteří ji obklopují v takovém množství až to vypadá jako by ji chtěli napadnout. Holubí výkaly ale působily ošklivě a způsobovaly poškození soch a jejich počet dosahující až 35 000 byl pokládán za zdravotní riziko.

Od roku 2000 platí zákaz prodeje krmení pro holuby na náměstí a byly podniknuty pokusy holuby vytlačit z náměstí včetně použití cvičených sokolů. Příznivci holubů a turisté pokračovali v jejich krmení, až byla tato činnost zakázána v roce 2003 zákonem. V současné době se na Trafalgarském náměstí vyskytuje už jen malé množství ptáků a bývá využíváno pro festivaly a filmování.

Vánoční obřad[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1947 se na Trafalgarském náměstí pořádá vánoční obřad. Smrk věnovaný norským hlavním městem Oslo za podporu Velké Británie v době druhé světové války je vztyčen na náměstí jako londýnský vánoční strom. Mimo všeobecnou podporu poskytla Británie azyl norskému králi Haakonovi, jeho synu Olafovi i norské vládě. Jako součást tradice starosta Westminsteru navštíví v pozdním podzimu Oslo, aby se účastnil poražení stromu, a starosta Osla navštěvuje Londýn, aby rozsvítil strom během vánočního obřadu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Metro[editovat | editovat zdroj]

 • Charing Cross (trasy Northern a Bakerloo) – východ ze stanice ústí na náměstí
 • Embankment (trasy District a Circle)
 • Leicester Square (trasy Northern a Piccadilly)
Panoráma Trafalgarského náměstí z roku 1908
Trafalgarské náměstí v roce 2009
Noční panoráma Trafalgarského náměstí

Pražský Trafalgar[editovat | editovat zdroj]

Pražské potápky a po válce páskové (revoltující mládež v českých zemích v období 40.–60. let 20. století) se scházeli ke společné zábavě na pražském Václavském náměstí. Slangově jej označovali jako Trafouš, Trafo, Traf či Trafalgar. V jejich očích totiž pražské náměstí mělo podobný význam pro shromažďování jako Trafalgarské náměstí v Londýně. V období politických totalitních diktatur tím mladí Pražané zároveň dávali najevo svůj příklon k britské, potažmo americké kultuře, a vymezovali se vůči nacistické protektorátní správě a posléze vůči komunistické totalitní vládě.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. JABOUD. Trafouš, páskové, Vyšehradští jezdci a jiné vzpomínky. Praha: NZB, 2011. 103 s. ISBN 978-80-904272-4-2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]