Royal Festival Hall

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Royal Festival Hall
Royal Festival Hall 2011.jpg
Základní informace
Sloh moderní architektura
Architekt Robert H. Matthew
Poloha
Adresa Londýnský městský obvod Lambeth, Southwark, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Další informace
Kód památky 1249756
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Royal Festival Hall je koncertní a taneční sál v rámci kulturního centra South Bank Centre v Londýně. Nachází se na Belvedere Road, na nábřeží Temže nedaleko Hungerford Bridge.

Možnost spojení do haly veřejnou londýnskou dopravou je metro do stanice Waterloo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Základní kámen haly položil premiér Clement Attlee roku 1949, na místě kde původně stál pivovar. Jednalo se o příspěvek London County Council pro Britský festival a oficiálně byla otevřena 3. května 1951.

Royal Festival Hall je postavena v modernistickém stylu. Autory návrhu byli architekti Leslie Martin, Peter Moro a Robert Matthew z LCC's Architects' Department. Martinovi bylo v době, kdy byl jmenován hlavním architektem této stavby, 39 let. Sám používal pro tuto budovu termín vajíčko v krabici – vystihující spojení oválného sálu s okolními hranatými budovami.

Budova byla drobně upravena roku 1964 dostavbou foyerů a teras na straně obrácené směrem k řece a přístavbou šaten. Později byly v okolí dostavěny další budovy, jež tvoří součást South Bank CentreQueen Elizabeth Hall, Purcell Room a Hayward Gallery.

Od konce 80. let 20. století bylo foyer budovy přístupné během dne i když se zde nekonalo žádné představení.

V letech 2005-2007 probíhala v Royall Festival Hall rekonstrukce, která vylepšila akustické vlastnosti a flexibilitu použití sálu. Byly také renovány veřejně vstupní prostory a kavárny. Na straně k řece byla dobudována řada sedmi obchodních a stravovacích zařízení.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]