Royal Festival Hall

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Royal Festival Hall

Royal Festival Hall je koncertní a taneční sál v rámci South Bank Centre v Londýně. Nachází se na Belvedere Rd, Londýn, nedaleko Hungerford Bridge.

Základní kámen haly položil premiér Clement Attlee roku 1949, na místě kde původně stál pivovar. Jednalo se o příspěvek London County Council pro Britský festival a oficiálně byla otevřena 3. května 1951.

Royal Festival Hall je postavena v modernistickém stylu. Autory návrhu byli Leslie Martin, Peter Moro a Robert Matthew z LCC's Architects' Department. Martinovi bylo v době, kdy byl jmenován hlavním architektem této stavby, pouze 39 let. Sám používal pro tuto budovu termín vajíčko v krabici – vystihující spojení oválného sálu s okolními hranatými budovami.

Budova byla drobně upravena roku 1964 dostavbou foyerů a teras na straně obrácené směrem k řece a přístavbou šaten. Později byly v okolí dostavěny další budovy, jež tvoří součást South Bank Centre – Queen Elizabeth Hall, Purcell Room a Hayward Gallery.

Od konce 80. let 20. století bylo foyer budovy přístupné během dne i když se zde nekonalo žádné představení.

V současné době v Royall Festival Hall probíhá rekonstrukce, která má vylepšit akustické vlastnosti a flexibilitu použití sálu a renovace vstupních prostor a kaváren. Na straně k řece má být dobudována řada sedmi obchodních nebo jídelních jednotek. Rekonstrukce, jejíž náklady se předpokládají ve výši 75 miliónů liber, má být dokončena v polovině roku 2007.

Dopravní spojení – metro – Waterloo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 51°30′15″ s. š., 0°7′ z. d.