St James's Palace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
St James's Palace
Účel stavby

oficiální sídlo

Základní informace
Slohcihlová gotika
Výstavba1536
Pojmenováno poJakub Starší
Poloha
AdresaWestminster, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
UlicePall Mall
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památky1264851
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

St. James's Palace je jeden z nejstarších paláců v Londýně. Nachází se v ulici Pall Mall nedaleko na sever od St. James's Park.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Postaven byl roku 1530 Jindřichem VIII., na místě původní nemocnice zasvěcené svatému Jakubovi (od jehož jména je odvozen název paláce a okolního parku). Budova byla postavena z červených cihel v tudorovském stylu.

Od roku 1698, poté, co byl Whitehallský palác zničen požárem, se stal hlavním londýnským sídlem panovníka a administrativním centrem monarchie. V době Commonwealthu byl využíván i jako kasárna.

Panovníci Hannoverské dynastie původně využívali palác jako své sídlo až do doby, kdy byl roku 1809 zničen požárem, po kterém se zachovala z původní stavby pouze brána Jindřicha VIII. V době opravy St. James's Palace byl využíván jako královská rezidence Buckingham House (později rozšířený na Buckinghamský palác). Formální potvrzení ustanovení Buckinghamského paláce jako hlavního královského sídla v Londýně bylo provedeno za vlády královny Viktorie.

St. James's Palace je používán do současné doby, například zde má formálně sídlo královský soudní dvůr a akreditují se zde zahraniční diplomaté. Dále je londýnským sídlem princezny Anny a Alexandry, princezny z Kentu.

Královnina kaple, navržená Inigo Jonesem, sousedí s palácem a na rozdíl od samostatného paláce je ve vymezeném období přístupná pro veřejnost.

St James's Palace, from Pyne's Royal Residences, 1819

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • St. James's Palace je také jedním ze tří míst v Londýně, tj. spolu s Buckinghamským palácem a Horse Guard, kde je možno vidět příslušníky jízdní stráže.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]