Veřejnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Veřejnost je velmi obecný pojem, který zahrnuje všechny lidi, respektive občany. Jde o pojem významově zcela neutrální, neboť osoby nijak nekategorizuje a společensky nijak dále nevymezuje. Do tohoto pojmu v nejširším slova smyslu slova pak spadají tedy všichni občané, a to prakticky bez jakéhokoliv myslitelného rozdílu (věku, pohlaví, národnosti, etnika, státní příslušnosti, náboženského vyznání, sexuální orientace, politické příslušnosti, barvy pleti, sociálního postavení ... atd.).

V užším smyslu lze pak pojem veřejnost chápat jako velkou skupinu osob, které jsou běžně dostupné veřejné (nikolivěk privátní a nikolivěk jakkoliv utajované) znalosti a informační zdroje, což v současné době zejména v civilizovaných zemích a rozvinutých státech fakticky představuje převážnou většinu celé lidské společnosti.

Pojem veřejnost lze chápat a vykládat více různými způsoby, záleží vždy na celkovém kontextu sdělení. Jeden z možných způsobů chápání tohoto pojmu: veřejnost je myšlený společenský duchovní i fyzický prostor, který je sdílen všemi lidmi současně bez jakéhokoliv vnějšího či vnitřního rozdílu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]