Kleopatřin obelisk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kleopatřin obelisk
Kleopatřin obelisk v Londýně
Kleopatřin obelisk v Londýně
Základní údaje
Rok vznikuokolo roku 1450 př. n. l.
Popis
Výška21 m
Materiálčervená žula
Umístění
UmístěníSpojené království Londýn, Spojené království
USA New York, Spojené státy americké
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kleopatřin obelisk (doslovně Kleopatřina jehlaCleopatra's Needle) je označení dvou obelisků v Londýně a New Yorku. Jsou vyrobeny z červené žuly, vysoké asi 21 m, jejich hmotnost je asi 180 tun a jsou do nich vytesány hieroglyfy.

Historie obelisků[editovat | editovat zdroj]

I když byly vytesány ve starověku v Egyptě, nemají žádnou souvislost s Kleopatrou. Původně byly vztyčeny v egyptském městě Heliopolis na příkaz faraóna Thutmose III. okolo roku 1450 př. n. l. Materiál použitý na obelisky je žula pocházející z oblasti Asuánu.

Hieroglyfy byly vytesány do obelisků asi o 200 let později na pokyn Ramsese II. na připomínku jeho vojenských úspěchů.

Obelisky byly za vlády císaře Augusta roku 12 př. n. l. přemístěny Římany do Alexandrie a vztyčeny v Caesariu – chrámu zbudovaném Kleopatrou na počest Marka Antonia. O něco později se svalily a časem byly zasuty pískem. Tato skutečnost měla vliv na zachování hieroglyfů a ochranu obelisků před vlivem působení počasí.

Jako Kleopatřina jehla je někdy mylně označován i obelisk umístěný v Paříži. Nicméně tento obelisk měl zcela jinou historii. Byl vytesán až v době faraóna Ramsese II. pro chrám v Luxoru a roku 1829 jej egyptský místokrál Muhammad Alí Paša věnoval Francii. Tento obelisk nebyl nikdy v Alexandrii jako předchozí dva. Jeho protějšek dodnes stojí u vchodu do luxorského chrámu.

Londýnský obelisk[editovat | editovat zdroj]

Londýnský obelisk stojí na Viktoriině nábřeží v londýnském obvodu Westminster. Velké Británii byl darován roku 1819 egyptským místokrálem Mehmetem Alim, na památku vítězství lorda Nelsona v bitvě na Nilu a sira Ralpha Abercrombyho v bitvě u Alexandrie. Ačkoli britská vláda tento dar přijala, odmítla uhradit jeho přepravu do Londýna.

Kleopatřin obelisk v Londýně - pohled z Temže.

Obelisk zůstal v Alexandrii do roku 1877, kdy sir William James Erasmus Wilson, vynikající anatom a dermatolog sponzoroval náklady na jeho převoz do Londýna (cca 10 000£ – což byla v té době obrovská suma). Obelisk byl vykopán z písku, kde ležel asi 2 000 let a byl umístěn do obrovského kovového válce dlouhého asi 30 m o průměru asi 5 m navrženého Johnem Dixonem. Konstrukce válce byla upravena tak, aby tvořil plovoucí ponton a byl odvlečen do Londýna lodí Olga.

Kleopatřin obelisk je obklopen dvěma bronzovými sochami sfing. 4. září 1917, v průběhu první světové války, při prvním německém náletu na Londýn, dopadla nedaleko obelisku bomba. Na památku této události bylo ponecháno poškození soch v původním stavu a na soše sfingy stojící po pravé straně obelisku je viditelná díra způsobená šrapnelem z bomby.

Dopravní spojení – metro – Westminster, Embankment.

Kleopatřin obelisk v Londýně byl vztyčen v srpnu roku 1878.

New York[editovat | editovat zdroj]

Kleopatřin obelisk v New Yorku

Newyorský obelisk se nachází v Central Parku. Po otevření Suezského průplavu v roce 1869 Ismail paša poprvé zveřejnil úmysl darovat jeden z obelisků USA pro zlepšení oboustranných obchodních vztahů. Formálně byl obelisk darován dopisem datovaným 18. května 1879. V Central Parku byl vztyčen až 22. ledna 1881. Projekt byl financován železničním magnátem Williamem H. Vanderbiltem. Komplikovaný transport obelisku z Alexandrie do New Yorku zajišťoval poručík amerického námořnictva Henry Gorringe. Podle WWW stránek Central Parku byl nejdříve 244 tunový žulový obelisk přesunut z vertikální do horizontální polohy, poté přemístěn do lodního prostoru a poté dopraven bez zastávky přes Středozemní moře a Atlantský oceán. Jen přesun z nábřeží řeky Hudson do Central Parku trval čtyři měsíce. U základů obelisku jsou umístěny čtyři bronzové sochy krabů z 19. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]