Hudson (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hudson
pohled na řeku z mostu Bear Mountain Bridge
pohled na řeku z mostu Bear Mountain Bridge
Základní informace
Délka toku520 km
Plocha povodí34 600 km²
Průměrný průtok210 m³/s
SvětadílSeverní Amerika
Pramen
Ústí
Protéká
USAUSA USA (New York New York, New JerseyNew Jersey New Jersey)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hudson (anglicky Hudson River) je řeka v USA, protékající státy New York a (krátce po hranici) New Jersey, jedna z hlavních řek Středoatlantské oblasti. Je 520 km dlouhá a její povodí má rozlohu 34 600 km². Byla pojmenována podle Henry Hudsona, který v roce 1609 objevil její ústí, kolem nějž později vyrostlo velkoměsto New York.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení v nadmořské výšce 1 309 m v ledovcových jezerech Adirondackého pohoří, které náleží do soustavy Appalačského pohoří. Na horním toku překonává říční prahy a vodopády. Na zbývající části toku teče v délce přibližně 170 km v hlubokém ledovcovém údolí. Od města Troy se říční údolí mění v estuár s hloubkou od 3,5 m v horní části do 14 m v rozšířeném ústí zvaném Horní newyorská zátoka. Dále pokračuje přes úzký průliv The Narrows do Dolní newyorské zátoky Atlantského oceánu mezi městy New York a Jersey City. V oceánském šelfu pak v délce 200 až 250 km pokračuje podmořská dolina zvaná Hudsonův kaňon.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Letecký pohled na řeku v New Yorku

Zdrojem vody jsou převážně sněhové a dešťové srážky. Nejvyšších vodních stavů dosahuje na jaře s maximem v březnu a v dubnu. Průtok je regulován hrázemi. Průměrný roční průtok vody u města Mechanicville na středním toku (povodí 11 650 km²) činí 210 m³/s a maximální 3 500 m³/s. Mořské přílivy vysoké až 1 m zasahují až do vzdálenosti 240 km od ústí k hrázi u města Troy.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava začíná u hráze ve městě Troy ve vzdálenosti 240 km od ústí. Na horním toku je spojena s povodím řeky svatého Vavřince vodním kanálem přes Champlainův kanál, Champlainovo jezero a řeku Richelieu. Řeka je důležitou částí Systému vodních kanálů státu New York (New York State Canal System), se kterým je spojena regulovaným pravým přítokem Mohawk a Erijským vodním kanálem. V povodí řeky byly vybudovány velké vodní elektrárny u Queensbury (Sherman Island a Spier Falls). V ústí leží velké město a námořní přístav New York. Další města na řece jsou Troy, Albany, Hudson, Kingston, Poughkeepsie, Newburgh, Yonkers.

Kontaminace[editovat | editovat zdroj]

Řeka byla podle americké vládní agentury pro životní prostředí zamořena v letech 19471977 firmou General Electric až 590 tunami polychlorovaných bifenylů[1]. Následná lékařská studie prokázala, že lidé žijící v okolí řeky měli o 36% vyšší výskyt ischemické choroby srdce a téměř o 50% vyšší výskyt srdečního infarktu, ačkoli méně kouřili, lépe se stravovali a více sportovali.[2]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]