Kouření

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o vdechování kouře. O sexuální praktice pojednává článek Felace.
Nejběžnější forma kuřiva jsou v současné době cigarety
Che Guevara kouřící doutník

Kouření je činnost, při které je skrze spalování nějaké látky, nejčastěji tabák, nebo marihuana, uvolňován a následně vdechován či ochutnáván její kouř obsahující pevné částice. Tento tabák může být kouřen v cigaretách, existují ale i jiné způsoby, mezi které patří např. kouření dýmky, doutníku, či vodní dýmky.

Kouření má jistý společenský význam; zatímco v 19. století a na počátku století dvacátého bylo považováno za symbol určité společenské úrovně, na začátku století dvacátého prvního byla prokázána jeho škodlivost spojená se vznikem karcinomu plic a dalších onemocnění a je proto proti němu vedena rozsáhlá kampaň.

K nejčastějším rizikům spojených s inhalací tabákového kouře patří poškození plicních dýchacích cest. Při spalování tabáku vzniká karcinogenní benzopyren a uvolňuje se nikotin, na kterém vzniká závislost. Při kouření jedné nebo několika osob vzniká riziko pasivního kuřáctví, kterému jsou vystaveny další osoby, které vdechují kouř kuřáků. S tímto souvisí i zákaz kouření, který je v jednotlivých zemích různě stanoven.

Ve většině zemí je prodej tabákových výrobků (a potažmo tedy i kouření) omezen zákonem, v mnoha zemích včetně České republiky jsou postihovány či omezovány i některé formy kouření jako takového (zejména na některých veřejných místech, v ČR např. ve společných prostorách domů či v restauracích neoznačených příslušnou značkou). Přísné protikuřácké zákony má například Dánsko.[1]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dánské firmy jdou v pracovní době tvrdě po kuřácích. Novinky.cz [online]. 2008-8-19 [cit. 2008-8-19]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]