Henry Hudson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Henry Hudson
Narození1565
Anglické království
ÚmrtíJamesova zátoka
Povoláníobjevitel a mořeplavec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Obraz, vykreslující Hudsona, jeho syna a několik členů posádky, vysazené na člun po vzpouře. Skutečná Hudsonova podoba ale není známa

Henry Hudson (12. září 1570, pravděpodobně Londýn – pravděpodobně 1611, Hudsonův záliv) byl anglický mořeplavec a objevitel.

Přesné místo narození není známo, nic se neví ani o jeho mládí. Předpokládá se však, že se narodil v Londýně a už v mládí se začal plavit na lodích. Místo a čas smrti lze také jen přibližně odhadnut, podle roku a místa, kde byl vysazen na člun vzbouřenou posádkou své lodi.

V roce 1607 byl vyslán anglickou Moskevskou obchodní společností na výpravu severním směrem, aby se pokusil objevit severní mořskou cestu do Asie. Při této cestě se patrně dostal jen 1 000 km od severního pólu a objevil také ostrov Jan Mayen.

V roce 1609 se vypravil na další výpravu ve službách holandské Východoindické společnosti. Opět se pokusil plout podél severního pobřeží Ruska, ale byl zastaven ledem. Proto přeplul Atlantik a pokusil se najít cestu Severozápadním průjezdem kolem Severní Ameriky. Protože ani tato cesta se nezdála průchodná, zabočil k jihu a u dnešní řeky Hudson založil základy Nového Nizozemí.

V roce 1610 vyplul na další výpravu, tentokrát pod anglickou vlajkou. Pokusil se opět hledat cestu Severozápadním průjezdem kolem Severní Ameriky. Na lodi Discovery objevil dnešní Hudsonův záliv a domníval se, že je již v Tichém oceánu. Po několika měsících průzkumů zde byl nucen přezimovat.

V červnu 1611 vypukla na jeho lodi vzpoura. Hudson byl spolu se svým sedmnáctiletým synem a sedmi dalšími členy posádky vysazen na člun a ponechán osudu. Nejsou o něm známy žádné další zprávy. Zbytek posádky se pokusil vrátit domů, což se podařilo po mnoha dalších peripetiích jen osmi námořníkům. Za vzpouru však nebyli potrestáni – stali se cenným zdrojem informací pro další výpravy.

Mapa cesty

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]