Henry Hudson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henry Hudson
HenryHudson.jpg
Narození 22. září 1570
Anglie
Úmrtí červen 1611 (ve věku 40 let)
Jamesova zátoka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Obraz, vykreslující Hudsona, jeho syna a několik členů posádky, vysazené na člun po vzpouře. Skutečná Hudsonova podoba ale není známa

Henry Hudson (12. září 1570, pravděpodobně Londýn – pravděpodobně 1611, Hudsonův záliv) byl anglický mořeplavec a objevitel.

Přesné místo narození, ani jeho mládí není známo. Předpokládá se však, že se narodil v Londýně a už v mládí se začal plavit na lodích. Místo a čas smrti lze také jen přibližně odhadnut, podle roku a místa, kde byl vysazen na člun vzbouřenou posádkou své lodi.

V roce 1607 byl vyslán anglickou Moskevskou obchodní společností na výpravu severním směrem, aby se pokusil objevit severní mořskou cestu do Asie. Při této cestě se patrně dostal jen 1 000 km od severního pólu a objevil také ostrov Jan Mayen.

V roce 1609 se vypravil na další výpravu ve službách holandské Východoindické společnosti. Opět se pokusil plout podél severního pobřeží Ruska, ale byl zastaven ledem. Proto přeplul Atlantik a pokusil se najít cestu Severozápadním průjezdem kolem Severní Ameriky. Protože ani tato cesta se nezdála průchodná, zabočil k jihu a u dnešní řeky Hudson založil základy Nového Nizozemí.

V roce 1610 vyplul na další výpravu, tentokrát pod anglickou vlajkou. Pokusil se opět hledat cestu Severozápadním průjezdem kolem Severní Ameriky. Na lodi Discovery objevil dnešní Hudsonův záliv a domníval se, že je již v Tichém oceánu. Po několika měsících průzkumů zde byl nucen přezimovat.

V červnu 1611 vypukla na jeho lodi vzpoura. Hudson byl spolu se svým sedmnáctiletým synem a sedmi dalšími členy posádky vysazen na člun a ponechán osudu. Nejsou o něm známy žádné další zprávy. Zbytek posádky se pokusil vrátit domů, což se podařilo po mnoha dalších peripetiích jen osmi námořníkům. Za vzpouru však nebyli potrestáni - stali se cenným zdrojem informací pro další výpravy.

Mapa cesty

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]