Medellín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Medellín v roce 2011

Medellín je velkoměsto v Kolumbii. V roce 2006 tu žilo 3,2 milionu obyvatel. Je to druhé největší kolumbijské město po Bogotě a jedno z největších industriálních měst v Kolumbii. Nachází se na 6° 15' severní šířky a 75° 36' západní délky. Metropole leží na březích řeky Medellín v Aburrajském údolí (Valle de Aburrá) v nadmořské výšce 1538 m n. m. V historii se město nazývalo např. Aburrá de los Yamesíes, San Lorenzo de Aburrá, San Lorenzo de Aná, Valle de San Bartolomé, Villa de la Candelaria de Medellín a Medellín.

Toponymie[editovat | editovat zdroj]

Údolí, kde se nachází dnešní Medellín, spatřili Španělé poprvé v srpnu roku 1541. Městu vzniklému živelně v první polovině 17. století, vybral jméno don Pedro Portocarrero y Luna, předseda Výboru pro Indie, podle města Medellín v provincii Badajoz ve španělské Extremaduře (jež kolem roku 79 př. n. l. založil konzul Quintus Cecilius Metellus Pius, na jehož počest dostalo jméno Metellinum). 22. listopadu 1674 královna-regentka doña Mariana de Austria (v zastoupení svého syna Karla II. vydala královský výnos, jímž potvrdila založení města pod názvem Villa de Nuestra Señora de la Candelaria de Medellín.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Klima je (vzhledem k zeměpisné šířce) relativně chladné, což je dáno nadmořskou výškou. Podnebí je charakterizováno spíše jako vlhké subtropické. Průměrná teplota je 22 °C a v důsledku blízkosti k rovníku v průběhu roku téměř nekolísá. Rozdíly teploty jsou od 10 do 30 °C.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Medellín má letiště – José María Córdova International Airport. Veřejná doprava je pak zajišťována trolejbusy, [1]dieselovými autobusy, taxi a nejvíce Metropolitním vlakem. V tomto roce se začne budovat Metroplus – autobusové silnice pro rychlejší transit. Vzorem je Transmilenio z Bogoty. Metroplus bude sloužit od roku 2007.

V Medellínu se každoročně pořádá v srpnu La Feria de Las Flores – Festival květin (od roku 1957).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.trolleymotion.eu/www/index.php?L=&id=36&world=3&land=0

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]