Medellín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Medellín (rozcestník).
Medellín
La Iglesia de San Ignacio (Medelín)
La Iglesia de San Ignacio (Medelín)
Medellín – znak
znak
Medellín – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1 495 m n. m.
Stát KolumbieKolumbie Kolumbie
Departement Antioquia
Medellín
Medellín
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 380,64 km²
Počet obyvatel 2 447 123 (2016)
Hustota zalidnění 6 429 obyv./km²
Správa
Starosta Federico Gutiérrez
Vznik 1616
Oficiální web www.medellin.gov.co/irj/portal/nmedellin
Telefonní předvolba +57 4
PSČ 050001
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Medellín je velkoměsto v Kolumbii, správní středisko departementu Antioquia. Je to druhé největší kolumbijské město po Bogotě a jedno z největších industriálních měst v Kolumbii. Metropole leží na březích řeky Medellín v Aburrajském údolí (Valle de Aburrá) v průměrné nadmořské výšce 1500 m n. m. v pohoří kolumbijské Centrální Kordillery. V historii se město nazývalo např. Aburrá de los Yamesíes, San Lorenzo de Aburrá, San Lorenzo de Aná, Valle de San Bartolomé, Villa de la Candelaria de Medellín a Medellín. V Medellínu se každoročně již od roku 1957 pořádá v srpnu Festival květin „La Feria de Las Flores“.

Toponymie[editovat | editovat zdroj]

Údolí, kde se nachází dnešní Medellín, spatřili Španělé poprvé v srpnu roku 1541. Městu vzniklému živelně v první polovině 17. století, vybral jméno don Pedro Portocarrero y Luna, předseda Výboru pro Indie, podle města Medellín v provincii Badajoz ve španělské Extremaduře (jež kolem roku 79 př. n. l. založil konzul Quintus Cecilius Metellus Pius, na jehož počest dostalo jméno Metellinum). 22. listopadu 1674 královna-regentka Mariana de Austria (v zastoupení svého syna Karla II.) vydala královský výnos, jímž potvrdila založení města pod názvem Villa de Nuestra Señora de la Candelaria de Medellín.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Klima je (vzhledem k zeměpisné šířce) relativně chladné, což je dáno nadmořskou výškou. Podnebí je charakterizováno spíše jako vlhké subtropické. Průměrná teplota je 22 °C a v důsledku blízkosti k rovníku v průběhu roku téměř nekolísá. Rozdíly teploty jsou od 10 do 30 °C.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Medellín disponuje mezinárodním letištěm José María Córdova International Airport. Veřejná doprava je pak zajišťována metrem, tramvajemi, autobusy a vozy taxi. Vzhledem k topografii města zde zároveň existuje několik lanovek (Metrocable), které jsou součástí městské hromadné dopravy.

Sport[editovat | editovat zdroj]

V Medellínu sídlí fotbalové kluby Atlético Nacional a Independiente Medellín.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]