Cali

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na město

Cali, celým názvem Santiago de Cali, je s téměř dva a půl milionem obyvatel třetím největším městem Kolumbie.[1] Leží v západní části země, asi 100 km od tichomořského pobřeží a je hlavním městem provincie Valle de Cauca. Město založil v roce 1536 Sebastián de Belalcázar, nachází se v pohoří Farallones de Cali v nadmořské výšce 997 metrů.

Historické centrum Cali oplývá množstvím architektonických památek, například historickými kostely sv. Františka a Ermita. Dominantou města je Torre del Cali z roku 1984, vysoká včetně antény 221 metrů.

Cali je vyhlášené tančírnami, kde se provozuje salsa (tanec).[2] V prosinci se každoročně koná festival Feria de Cali.

Problémem města je vysoká kriminalita. Operuje zde drogový Cali kartel i městská guerilla, v roce 2011 došlo na katastru města k 1870 vraždám, což činí z Cali jedno z nejnebezpečnějších míst na světě.[3]

Cali má množství vysokých škol, nejdůležitější je veřejná Universidad del Valle.

Cali bývá v Kolumbii nazýváno hlavním městem sportu. Sídlí zde dva tradiční prvoligové fotbalové kluby América de Cali a Deportivo Cali, na zdejším stadionu se konaly PanAmerické hry v roce 1971 i Světové hry 2013, město bude hostit mistrovství světa v cyklistice 2014. Hrály se zde také některé zápasy mistrovství světa v basketbale mužů 1982 a mistrovství světa ve fotbale hráčů do 20 let 2011.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://population.mongabay.com/population/colombia/3687925/cali
  2. http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/amerika/kolumbie/cali/
  3. http://www.elpais.com.co/elpais/cali/noticias/cali-ciudad-armada-hasta-dientes

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]