Ålesund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ålesund
Ålesund – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátNorskoNorsko Norsko
KrajMøre og Romsdal
Ålesund na mapě
Ålesund
Ålesund
Ålesund, Norsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha98,48 km²
Počet obyvatel46 316 (1.1.2015)
Hustota zalidnění470,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.alesund.kommune.no
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ålesund [ˈoːləsun]IPA je městoNorsku se 45 000 obyvateli rozkládající se na třech ostrůvcích, jež jsou navzájem propojeny mosty. Městský znak je tvořen rybářskou lodí a třemi rybami, což odkazuje na jeho minulost úspěšného obchodního a rybářského města. Je největším rybářským přístavem v Norsku a jedním z největších vývozců solených a sušených ryb.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Prvním významným obyvatelem města byl vikinský vůdce Rollo, první vévoda normanský a předek Viléma Dobyvatele.

V roce 1027 navštívil oblast sv. Olaf, který po celé zemi šířil křesťanství. Již ve 12. století ve městě postavili kamenný kostel jako jeden z prvních v Norsku. Statut města dostal Ålesund až v roce 1848, mimo jiné proto, že konkurenční rybářská města Bergen a Trondheim nechtěla, aby se Ålesund tolik rozvíjel, a tak jeho vývoj cílevědomě brzdila. V té době zde žilo 1100 obyvatel.

Obyvatelé města často používají frázi: „To jsme ještě od požáru v Ålesundu nezažili“. Myslí tím pohromu, která město postihla z 23. na 24. ledna 1904 během mohutného pozáru. 10 000 lidí se náhle ocitlo bez přístřeší, ale díky rychlým obětavým záchranným akcím a významné pomoci od německého císaře Viléma II. bylo město během krátké doby obnoveno. Dostalo úplně nový vzhled v podobě tehdejšího stylu Art nouveau. Podoba města se dochovala dodnes, proto je Ålesund světovou raritou secesní architektury.

Na vrchu Aksla, vysokém 189 m, je vyhlídka na celé město a okolní ostrovy. Přístup je po silnici, nebo schodištěm se 418 schody. V parku je památník Viléma II.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Aalesunds FK Archivováno 1. 10. 2020 na Wayback Machine. na Weltfussballarchiv.com (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]