Rollo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rollo
hrabě rouenský
Portrét
Socha Rolla ve Falaise
Narození846
Norsko
Úmrtí930 (ve věku 83–84 let)
Normandie
PotomciVilém I. Normandský, Adéla Normandská, unknown (?), Robert of Corbeil, Crespina de Normandie, Gerletta de Normandie a Kathlin de Normandie
OtecRǫgnvaldr Eysteinsson
MatkaHildr Hrólfsdóttir
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rollo (normansky Rou, staroseversky Hrólfr, francouzsky Rollon; 846930) byl normanský náčelník a první panovník území později známé jako Normandské vévodství. V roce 911 podepsal s tehdejším západofranským králem králem Karlem III. Francouzským smlouvu, díky které se Vikingové mohli usazovat na území Normandie.[1] Jako protislužbu poté nesměli proti Frankům podnikat své nájezdy.

Literatura, Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Jeho příběhy zachycuje mnoho středověkých historiků.

V moderní literatuře se objevuje jako inteligentní Viking původem z Anglie v trilogii Lasseho Holma. Zažívá dobrodružství od říše Franků až po Konstantinopol. A vyšetřuje záhadné vraždy.

I když přesně době nezapadá (o 50 let), vyskytuje se například i v seriálu Vikingové, který vysílá Americká stanice History a streamovací platforma Netflix.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Ještě před přijetím křtu si Rollo vzal more Danonico (po dánském způsobu) za ženu Popu (nebo Poppu), dceru Bérangera, hraběte z Rennes, kterou zajal po dobytí Bayeux v roce 886. Z manželství se narodila dcera Gerloc (Adéla) a syn Vilém, zvaný Velký Meč. Po roce 911 Rollo první ženu zapudil a vzal si more christiano (po křesťanském způsobu) Giselu, dceru Karla Prosťáčka. Po její smrti povolal Popu zpět a Vilém se stal jeho oficiálním nástupcem jako Vilém I. Normandský.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. vikingove.mysteria.cz. Historie vikingů [online]. vikingove.mysteria.cz [cit. 2017-01-30]. Dostupné online. 
  2. BOLOGNE, Jean Claude. SVATBY Dějiny svatebních obřadů na západě. Praha: VOLVOX GLOBATOR, 1997. 390 s. ISBN 8072070541. S. 19–20. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Znak z doby nástupu Hrabě z Rouen
911927
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vilém I.