Pyrgos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pyrgos
Πύργος Ηλείας
Radnice
Radnice
poloha
zeměpisné souřadnice:
Časové pásmo: UTC +2
stát: Řecko Řecko
Region: Západní Řecko
Prefectura: Ilia
administrativní dělení: 5 městských obvodů
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 170 km²
počet obyvatel: 35 620 (2001)
hustota zalidnění: 204 obyv. / km²
správa
starosta: Makis Paraskevopoulos
oficiální web: http://www.dimospirgou.gr
telefonní předvolba: 2621
PSČ: 271 00

Pyrgos (řecky: Πύργος, "věž") je hlavní město řecké prefektury Ilia. Leží na západě Peloponéského poloostrova, 4 km od moře, 19 km od starověké Olympie a 315 km od Athén. Na místě dnešního Pyrgu archeologické vykopávky dokázaly existenci starověkého osídlení (sídlo Dispontion, na předměstí sídlo Letrina). Jméno městu dala věž, která zde byla vybudovaná v roce 1518. První historická zmínka o Pyrgu pochází ze 17. století a to v souvislosti s jeho zakladatelem Georgosem Tsernotasem. Během revoluce v roce 1821 sehrál Pyrgos důležitou roli a to díky zapojení jeho obyvatel do národního odboje. Stal se však také prvním městem zničeným Turky.

Památky[editovat | editovat zdroj]

  • Radnice Latsion

Radnice se nachází na náměstí Pyrgu. Donátorem její stavby je Yiannis Latsis. Sídlí zde městská správa, ale také místní lidové sdružení.

  • Obecní trh

Původní trh byl dřevěný, na jeho místě se v roce 1890 začal stavět nový městský trh. Na stavbu darovalo město 200 tisíc drachem. V současnosti budova, která prošla rekonstrukcí, slouží jako archeologické muzeum.

  • Divadlo Apollon

Divadlo je úzce spjato s historií Pyrgu. Donátorem jeho stavby byl Syllaidopoulos Socrates, který také daroval pozemek pro jeho stavbu. V poslední době bylo opraveno nákladem Jannise Latsise. Divadlo slouží jak k divadelním představením, tak k filmovým projekcím. Každoročně se v něm také odehrává Olympijský filmový festival pro děti a mládež.

  • Kostel svatého Charalamba

Kostel byl postavený během turecké okupace. Svatý Charalambos je patronem Pyrgu, který podle tradice zachránil před morovou epidemií.

V kostele se nachází zázračný obraz Panny Marie. K tomuto obrazu se váže legenda, že mniši z hory Athos nejprve obraz místnímu faráři prodat nechtěli, protože byli přesvědčeni, že na ostrově Zakynthos ho prodají za lepší cenu. Cestu na ostrov jim však překazila bouřka a tak obraz přece jen prodali faráři kostela svatého Atanáše v Pyrgu.

Nachází se na náměstí. V roce 1885 byl zničen zemětřesením, plány na jeho obnovu přišli v roce 1889. V roce 1904 přispělo město Pyrgos na jeho opravu 4000 drachmami. Slavnostně vysvěcen byl v roce 1906.

  • Kostel svaté neděle

Jedná se o nejstarší kostel v Pyrgu. Je postaven v gotickém slohu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město leží na 2 železničních tratích - z Korintu do Kalamaty, z Katakola do Olympie. Vlaky však jezdí jen několikrát denně (př. do Kalamaty jedou přibližně dva vlaky denně). Železnice je tak, jak na celém Peloponéském poloostrově, úzkorozchodná (rozchod 1 000 mm). Železnice z Pyrgu do Katakola je druhou vybudovanou železnicí v Řecku a první mimo Athény. Ve městě se také nachází velké autobusové nádraží.

Olympijský filmový festival pro děti a mládež[editovat | editovat zdroj]

Olympijský filmový festival pro děti a mládež (Olympia Film Festival for Children and Young People) je mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Koná se v Pyrgu začátkem prosince od roku 1998 a od roku 2000 je spojen se soutěží mladých tvůrců Camera Zizanio.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Fotbal[editovat | editovat zdroj]

Ve městě působí fotbalový klub Paniliakos. Klub vznikl v roce 1958 sloučením čtyř původních klubů, které ve městě působily (Ethnikos, Iraklis, A.E.K., Apollon). Svých největších úspěchů klub dosáhl v 90. letech dvacátého století, kdy hrál dokonce národní ligu. V současnosti tým soutěží ve čtvrté řecké divizi (Delta Ethniki). V týmu hrál v letech 1993 - 1996 Predrag Đorđević z Černé Hory, který se proslavil především jako hráč FC Olympiakos.

Basketbal[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází moderní vnitřní basketbalová hala. Byla postavená v roce 1995. O tři roky později se zde konalo finále Řeckého volejbalového poháru. Kromě toho zde sehrál několik zápasů také národní basketbalový tým. V roce 2003 se zde konala základní skupina Mistrovství Evropy v basketbalu žen za účasti týmu České republiky. (1. místo ve skupině: 5 vítězství - 0 porážek).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]