Pyrgos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pyrgos
Πύργος Ηλείας
Radnice
Radnice
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo UTC +2
Stát ŘeckoŘecko Řecko
kraj Západní Řecko
regionální jednotka Élida
obec Pyrgos
obecní jednotka Pyrgos
komunita Pyrgos
Administrativní dělení 5 městských obvodů
Pyrgos
Pyrgos
Pyrgos, Řecko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 170,9 km²[2]
Počet obyvatel 24 359 (2011[3])
Hustota zalidnění 208,15[1] obyv./km²
Etnické složení převážně Řekové
Náboženské složení převážně Pravoslavné křesťanství
Správa
Starosta Makis Paraskevopoulos
Oficiální web www.dimospirgou.gr
Telefonní předvolba 2621
PSČ 271 00
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pyrgos (řecky: Πύργος, "věž") je hlavní město řecké regionální jednotky Élida v kraji Západní Řecko. Leží na západě Peloponéského poloostrova, 4 km od Jónského moře, 19 km od starověké Olympie a 315 km od Athén. K roku 2011 žilo v obci Pyrgos 47 995 obyvatel, což je necelá jedna třetina z regionální jednotky Élida.

Členění obce a obecních jednotek[editovat | editovat zdroj]

Obec Pyrgos od roku 2011 zahrnuje 4 obecní jednotky. Téměř tři čtvrtiny obyvatel žijou v obecní jednotce Pyrgos. V závorkách je uveden počet obyvatel obecních jednotek a komunit.

Členění komunity[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě dnešního Pyrgu archeologické vykopávky dokázaly existenci starověkého osídlení (sídlo Dispontion, na předměstí sídlo Letrina). Jméno městu dala věž, která zde byla vybudovaná v roce 1518. První historická zmínka o Pyrgu pochází ze 17. století a to v souvislosti s jeho zakladatelem Georgosem Tsernotasem. Během revoluce v roce 1821 sehrál Pyrgos důležitou roli a to díky zapojení jeho obyvatel do národního odboje. Stal se však také prvním městem zničeným Turky.

Památky[editovat | editovat zdroj]

  • Latsion - radnice, která se nachází na náměstí Pyrgu. Donátorem její stavby je Yiannis Latsis. Sídlí zde městská správa, ale také místní lidové sdružení.
  • Obecní trh - původní trh byl dřevěný, na jeho místě se v roce 1890 začal stavět nový městský trh. Na stavbu darovalo město 200 tisíc drachem. V současnosti budova, která prošla rekonstrukcí, slouží jako archeologické muzeum.
  • Apollon - divadlo, které je úzce spjato s historií Pyrgu. Donátorem jeho stavby byl Syllaidopoulos Socrates, který také daroval pozemek pro jeho stavbu. V poslední době bylo opraveno nákladem Jannise Latsise. Divadlo slouží jak k divadelním představením, tak k filmovým projekcím. Každoročně se v něm také odehrává Olympijský filmový festival pro děti a mládež.
  • Kostel svatého Charalamba - kostel byl postavený během turecké okupace. Svatý Charalambos je patronem Pyrgu, který podle tradice zachránil před morovou epidemií.
  • Kostel svatého Athanasia svatého Atanáše Alexandrijského - kostel, ve kterém se nachází zázračný obraz Panny Marie. K tomuto obrazu se váže legenda, že mniši z hory Athos nejprve obraz místnímu faráři prodat nechtěli, protože byli přesvědčeni, že na ostrově Zakynthos ho prodají za lepší cenu. Cestu na ostrov jim však překazila bouřka a tak obraz přece jen prodali faráři kostela svatého Atanáše v Pyrgu.
  • Kostel svatého Nikolaa svatého Mikuláše) - kostel se nachází na náměstí. V roce 1885 byl zničen zemětřesením, plány na jeho obnovu přišli v roce 1889. V roce 1904 přispělo město Pyrgos na jeho opravu 4000 drachmami. Slavnostně vysvěcen byl v roce 1906.
  • Kostel svaté neděle - kostel je nejstarší v Pyrgu. Je postaven v gotickém slohu.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město leží na 2 železničních tratích - z Korintu do Kalamaty, z Katakola do Olympie. Vlaky však jezdí jen několikrát denně (př. do Kalamaty jedou přibližně dva vlaky denně). Železnice je tak, jak na celém Peloponéském poloostrově, úzkorozchodná (rozchod 1 000 mm). Železnice z Pyrgu do Katakola je druhou vybudovanou železnicí v Řecku a první mimo Athény. Ve městě se také nachází velké autobusové nádraží.

Olympijský filmový festival pro děti a mládež[editovat | editovat zdroj]

Olympijský filmový festival pro děti a mládež (Olympia Film Festival for Children and Young People) je mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Koná se v Pyrgu začátkem prosince od roku 1998 a od roku 2000 je spojen se soutěží mladých tvůrců Camera Zizanio.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Fotbal[editovat | editovat zdroj]

Ve městě působí fotbalový klub Paniliakos. Klub vznikl v roce 1958 sloučením čtyř původních klubů, které ve městě působily (Ethnikos, Iraklis, A.E.K., Apollon). Svých největších úspěchů klub dosáhl v 90. letech dvacátého století, kdy hrál dokonce národní ligu. V současnosti tým soutěží ve čtvrté řecké divizi (Delta Ethniki). V týmu hrál v letech 1993 - 1996 Predrag Đorđević z Černé Hory, který se proslavil především jako hráč FC Olympiakos.

Basketbal[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází moderní vnitřní basketbalová hala. Byla postavená v roce 1995. O tři roky později se zde konalo finále Řeckého volejbalového poháru. Kromě toho zde sehrál několik zápasů také národní basketbalový tým. V roce 2003 se zde konala základní skupina Mistrovství Evropy v basketbalu žen za účasti týmu České republiky. (1. místo ve skupině: 5 vítězství - 0 porážek).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. hustota zalidnění obecní jednotky je 208,15/km², celé obce 105,46/km²
  2. rozloha obecní jednotky je 170,9 km², rozloha celé obce 455,1 km²
  3. počet obyvatel města je 24 359, počet obyvatel komunity je 25 180, počet obyvatel obecní jednotky je 35 572, počet obyvatel celé obce 47 995 dle [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]