Siret

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Râul Siret
Siret poblíž Mircești
Siret poblíž Mircești
Základní informace
Délka toku 726 km
Plocha povodí 44 000 km²
Průměrný průtok 185 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Východní Karpaty
Ústí
Dunaj
Protéká
UkrajinaUkrajina Ukrajina (Černovická oblast), RumunskoRumunsko Rumunsko (Botoșani, Suceava, Neamț, Iași, Bacău, Vrancea, Galați)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj
Raul Siret.png

Siret (rumunsky Râul Siret, rusky Сирет, ukrajinsky Сирет, maďarsky Szeret, v antice latinsky Hierasus) je řeka v Rumunsku (župy Botoșani, Suceava, Neamț, Iași, Bacău, Vrancea, Galați), jedna z největších v zemi, která pramení na Ukrajině (Černovická oblast). Dlouhá je 726 km, její povodí má rozlohu 44 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení na Ukrajině (Černovická oblast), v Karpatech u hranice s Rumunskem. Tam také po asi 50 km vtéká. Protéká městy Berehomet a Storožynec (Ukrajina), Siret, Pașcani, Roman a Mărășesti (Rumunsko). Protéká převážně říčním údolím, které odděluje Východní Karpaty a Moldavskou vysočinu. Nedaleko města Galați se vlévá do Dunaje. Střední a dolní tok řeky je bažinatý, ale splavný. Je to levostranný přítok Dunaje.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

K nejvyšším vodním stavům dochází na jaře, v létě voda opadá a dochází pouze k ojedinělým vzestupům hladiny, které jsou způsobeny dešti. Průměrný průtok vody v ústí činí 185 m³/s. Zamrzá od konce prosince do února. Unáší velké množství nánosů, přibližně 12 Mt za rok.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Využívá se na plavení dřeva. V povodí byly vybudovány vodní elektrárny, zvlášť na Bystriți. Pod ústím Bârladu je možná vodní doprava menších lodí. Nedaleko ústí leží přístav Galați.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]