Moldavské knížectví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moldavské knížectví
Цара Молдовей
 Uhersko 1346–1862 Spojená knížectví Valašska a Moldávie 
Bukovina (země) 
Besarabská gubernia 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
mapa Moldavského knížectví
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
vznik:
zánik:
1862 - spojení s Valašskem
Státní útvary a území
Předcházející:
Uhersko Uhersko
Nástupnické:
Spojená knížectví Valašska a Moldávie Spojená knížectví Valašska a Moldávie
Bukovina (země) Bukovina (země)
Besarabská gubernia Besarabská gubernia

Moldavské knížectví (rumunsky Цара Молдовей) bylo polonezávislé knížectví a vazalský stát Polského království a později Osmanské říše, založený v polovině 14. století. Prvním vládcem se stal Bohdan I., který se roku 1359 zbavil uherského vlivu a stal se tak prvním nezávislým knížetem.

Později se Moldavsko dostalo do lenní závislosti na polském státě. Nejvýznamnějším moldavským vládcem byl kníže Štěpán III. Veliký (14571504). Za jeho vlády bylo knížectví ohroženo agresí sousedního Polska, Uherska, ale především Osmanské říše. Proti ní se Stefan snažil vytvořit alianci. Roku 1489 byl nakonec Turky donucen platit tribut. Jeho nástupce uznal pak lenní závislost své země na Osmanské říši.

Již v roce 1769 po postupných porážkach obsadila severní území Moldavského knížectví (Bukovina) vojska carského Ruska a v roce 1774 Rakouska. K pak bylo území jako vévodství Bukovina v roce 1775 podle Konstantinopolské dohody připojena k Rakousku.

Východní část knížectví Moldávie východně od řeky Prut byla roku 1792 připojena k Rusku jako Besarábie (roku 1918 se stala součástí Rumunska). Zbylá část knížectví (ležící západně od řeky Prut) roku 1829 získala od Osmanské říše samosprávu.

Mezi lety 1769 a 1854 bylo několikrát okupováno Ruským impériem. Od roku Roku 1859 mělo společného knížete se sousedním s Valašským knížectvím s nímž se v roce 1862 sjednotilo, čímž vznikla Spojená knížectví Valašska a Moldávie, předchůdce dnešního Rumunska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dimitrie Cantemir Descriptio Moldaviae
  2. Черепнин Л. В. История Молдавской ССР: С древнейших времен до Великой Октябрьской социалистической революции. — Кишинёв: Картя молдовеняскэ, 1965. — С. 263.
  3. Pierre Lescalopier l’an 1574 de Venise a Constantinople, dans Paul Cernovodeanu, Studii și materiale de istorie medievală, IV, 1960, p. 444
  4. Paul Cernovodeanu, Studii și materiale de istorie medievală, IV, 1960, p. 444.

Související články[editovat | editovat zdroj]