Dimitrie Cantemir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dimitrie Cantemir
Dimitrie Cantemir
Dimitrie Cantemir
Narození 26. října 1673
Dimitrie Cantemir (Vaslui)
Úmrtí 21. srpna 1723 (ve věku 49 let)
Charkov
Povolání antropolog, lingvista, historik, filosof, hudební skladatel, kartograf, spisovatel a zeměpisec
Manžel/ka Anastassija Trubezkaja
Děti Jekatěrina Dmitrijevna Golčina, Maria Cantemir a Antioch Dmitrijevič Kantemir
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dimitrie Cantemir (26. října 1673 - 21. srpna 1723, také polsky Dymitr Kantemir, moldavsky Demetriu Cantemir, rusky Dmitrij Konsantinovi Kantemir, turecky Dimitri Kantemiroğlu) byl rumunský politik, učenec a spisovatel.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Byl synem moldavského knížete a následníkem trůnu, byl vychován řecky (hovořil jedenácti jazyky, znal filosofii, teologii, historii i geografii, zajímal se o východní kulturu i krásnou literaturu. Ve věku čtrnácti let byl vyslán do Istanbulu, čtyři roky strávil v zajetí Turků. V letech 17101711 byl moldavským knížetem. Země potom vstoupila do unie s Ruskem, kam Cantemir emigroval, posléze se stal rádcem Petra Velikého. V Rusku také zemřel. Jeho synem byl ruský básník Antioch Dmitrijevič Kantemir.

Cantemir napsal celou řadu knih, nejslavnější z nich je jeho Historie růstu a pádu Osmanského impéria. Na žádost Berlínské královské akademie, jejímž byl členem, napsal také v latině první vědeckou zprávu o Moldávii, Descriptio Moldaviae, v níž popsal její zeměpisné, etnografické a ekonomické podmínky.

Dále se ve svých spisech věnoval turecké a vůbec východní hudbě, napsal první úplnou vědeckou historii Rumunska, pojmenovanou Hronicul vechimii a romano-moldo-valahilor, rumunsko-řecky psanou filosofickou báseň podle arabských vzorů: Divanul sau Gâlceava Înțeleptului cu lumea sau Giudețul sufletului cu trupul (Diván aneb rozprava mudrce se světem čili soud těla a duše), popis islámu pro Evropany, životopis van Helmonta a také první rumunský román, Historia Hieroglyphica (1705), v němž jsou postavy soudobého rumunského života alegoricky skryty za bájné nestvůry.

Dimitrie Cantemir na moldavské známce (2003)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dimitrie Cantemir na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Cândea, Virgil. Dimitrie Cantemir (1673 - 1723). Bukarest: Editura Enciclopedica Romana, 1973. 31 S.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]