Burgundské království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Starobylé království Burgundů v letech 411534

Burgundské království (latinsky Regnum Burgundiae, francouzsky Royaume de Bourgogne) je obecné označení pro státní útvar rozkládající se na jihu dnešní Francie existující v rozmezí let 9331378. Název se nevztahuje na Burgundské vévodství a Burgundské hrabství.

První burgundské království[editovat | editovat zdroj]

První Burgundské království v letech 534843
Mapa Horního a Dolního Burgundska, oranžová část je pozdější Arelatské království
Související informace naleznete také v článku První Burgundské království.

Před tímto státním útvarem existovalo ještě původní Království Burgundů, které bylo založeno ve 4. století. Roku 500, ale byli Burgundi poraženi franským králem Chlodvíkem s tím, že se jim podařilo si zachovat samostatnost. Teprve za vlády Chlodvíkových synů bylo Království Burgundů po dlouhých bojích roku 534 v bitvě u Autunu dobyto a připojeno k franské říši. Později, v dobách oslabení ústřední moci, se stalo jedním z dílčích království franské říše. Z původního království Burgundů se vydělilo svobodné Burgundské hrabství (říšské hrabství, dnešní francouzský region Franche-Comté) a Burgundské vévodství, které se stalo součástí franské říše a později francouzského království (dnešní francouzský region Burgundsko).

Druhé burgundské (arelatské) království[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Druhé Burgundské království.
Mapa Arelatského království v letech 1033–1378

V roce 843 byla verdunskou smlouvou franská říše rozdělena mezi Karlovce na říši západofranskou říši, východofranskou říši a na císařský úděl středofranskou říši. Tím se také rozpadlo Burgundské království na Horní a Dolní Burgundské království. Po smrti Lothara I. získal Dolnoburgundské království a Provence jeho syn Karel z Provence. Jím držené Bugundské království ale bylo po jeho smrti definitivně rozděleno a přičleněno ke královstvím jeho bratrů Ludvíka II. (dolnoburgundské) a Lothara II. (hornobugundské).

Znak přisouzený pozdějšími heraldiky

Od roku 879 bylo hlavním městem království (dolno)burgundského město Arles, podle kterého bývá toto království nazýváno Arelatským.

Horní a Dolní Burgundsko byly sjednoceny v roce 933 Hugem I. jako Arelatské království. Toto království zůstalo nezávislé do roku 1032, kdy vymřel místní rod a získal ho římský císař Konrád II. Sálský A tak se v roce 1033 burgundské království stalo součástí Svaté říše římské. Od té doby tvořila říši tria regna (tři království): Německo, Itálie a Burgundsko. Panovník, který byl řádně zvolen německým králem, měl nárok být korunován (železnou korunou Langobardů, také italským králem a burgundským (arelatským králem).

Posledním arelatským králem byl Karel IV., který roku 1378 daroval burgundské království francouzskému korunnímu princi Karlovi (budoucímu králi Karlu VI.). Tím bylo burgundské království připojeno k francouzskému a zaniklo.

V současnosti je území bývalého burgundského (arelatského) království rozděleno mezi francouzské regiony Provence-Alpes-Côte d'Azur a Rhône-Alpes.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DRŠKA, Václav. La Bourgogne entre la politique dynastique des Francs et Byzance: Quelques remarques a propos de l’influence du regnum Burgundiae sur la creation de l’Etat merovingien. In: SKŘIVAN, Aleš; SUPPAN, Arnold. Prague Papers on the History International Relations. Prague: Institute of World History, 2008. Dostupné online. ISBN 978-80-7308-254-3. S. 9–16. (francouzsky)
  • DRŠKA, Václav. Dějiny Burgundska : Nomen Burgundiae ve středověku. České Budějovice: Veduta, 2011. 464 s. ISBN 978-80-86829-65-4. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]