Burgundské království
Burgundské království (latinsky Regnum Burgundiae, francouzsky Royaume de Bourgogne) je obecné označení pro státní útvar rozkládající se na jihu dnešní Francie existující v rozmezí let 933 až 1378. Název se nevztahuje na Burgundské vévodství a Burgundské hrabství.
- Království Burgundů – někdy zvané jako „První burgundské království“, bylo starobylé království založené germánským kmenem Burgundů v letech 411–534
- První Burgundské království – raně středověký státní útvar v letech 534–933, které bylo součástí Franské říše
- Provensálské království – krátkodobě existující státní útvar v letech 855–863 rozkládající se na území Burgundska
- rozdělené Burgundské království Horního Burgundska a Dolního Burgundska
- Druhé Burgundské království – existující v letech 933–1378, známé také jako Arelatské království podle hlavního města Arles, latinsky Regnum Burgundes / Arles, francouzsky Royaume de Bourgogne / Arles), království Svaté říše římské
- „Třetí burgundské království“ – Burgundské vévodství za vlády Karla Smělého zahrnující burgundské a nizozemské země, fakticky královstvím nebylo a jedná se jen o formální označení státního útvaru, potažmo Karlových ambicí, které spočívaly v osamostatnění Burgundska na Francii.
První burgundské království[editovat | editovat zdroj]

Před ním existovalo ještě původní (první) burgundské království resp. království Burgundů, které bylo vytvořeno zhruba ve 4. století. Roku 500 ale byli Burgundi poraženi franským králem Chlodvíkem, ale uchovali si ještě samostatnost. Teprve za vlády Chlodvíkových synů bylo Burgundsko po dlouhých bojích roku 534 dobyto a připojeno k franské říši. Později, v dobách oslabení ústřední moci, se stalo jedním z dílčích království franské říše. Z původního burgundského království se vydělilo svobodné hrabství Burgundsko (říšské hrabství, dnešní fr. region Franche-Comté) a vévodství Burgundsko, které se stalo součástí franské říše a později francouzského království (dnešní fr. region Bourgogne).
Druhé burgundské (arelatské) království[editovat | editovat zdroj]
V roce 843 byla verdunskou smlouvou franská říše rozdělena mezi Karlovce na říši západofranskou (Francii), východofranskou (Německo) a na císařský úděl (Itálie, Burgundsko, Lotrinsko). Tím se také rozpadlo Burgundské království na Horní a Dolní Burgundské království. Po smrti Lothara I. získal (dolno)Burgundské království a Provence jeho syn Karel z Provence. Jím držené Bugundské království ale bylo po jeho smrti definitivně rozděleno a přičleněno ke královstvím jeho bratrů Ludvíka II. (dolnoburgundské) a Lothara II. (hornobugundské).
Od roku 879 bylo hlavním městem Království (dolno)burgundského město Arles, podle kterého bývá toto království nazýváno Arelatským.
Horní a Dolní Burgundsko byly sjednoceny v roce 933 Hugem I. jako Arelatské království. Toto království zůstalo nezávislé do roku 1032, kdy vymřel místní rod a získal ho římský císař Konrád II. A tak se v roce 1033 burgundské království stalo součástí Svaté říše římské. Od té doby tvořila říši tria regna (tři království): Německo, Itálie a Burgundsko. Panovník, který byl řádně zvolen německým králem, měl nárok být korunován (železnou korunou Langobardů) také italským králem a burgundským (arelatským králem).
Posledním arelatským králem byl Karel IV., který roku 1378 daroval burgundské království francouzskému korunnímu princi Karlovi (budoucímu králi Karlu VI.). Tím bylo burgundské království připojeno k francouzskému a zaniklo.
V současnosti je území bývalého burgundského (arelatského) království rozděleno mezi francouzské regiony Provence-Alpes-Côte d'Azur a Rhône-Alpes.
Literatura[editovat | editovat zdroj]
- DRŠKA, Václav. La Bourgogne entre la politique dynastique des Francs et Byzance: Quelques remarques a propos de l’influence du regnum Burgundiae sur la creation de l’Etat merovingien. In: SKŘIVAN, Aleš; SUPPAN, Arnold. Prague Papers on the History International Relations. Prague: Institute of World History, 2008. Dostupné online. ISBN 978-80-7308-254-3. S. 9-16. (francouzsky)
- DRŠKA, Václav. Dějiny Burgundska : Nomen Burgundiae ve středověku. České Budějovice: Veduta, 2011. 464 s. ISBN 978-80-86829-65-4.
Související články[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu Burgundské království na Wikimedia Commons
- Burgundsko
- Burgundské vévodství
- Burgundské hrabství
- Francouzské království