Prut (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prut
Řeka Prut
Řeka Prut
Základní informace
Délka toku 989 km
Plocha povodí 27 500 km²
Průměrný průtok 80 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
UkrajinaUkrajina Ukrajina (Ivano-Frankivská, Černovická oblast), RumunskoRumunsko Rumunsko (Botoșani, Iași, Vaslui, Galați) MoldavskoMoldavsko Moldavsko
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj
Řeka na mapě
Řeka na mapě
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prut (ukrajinsky Прут, rumunsky Râul Prut) je řeka na Ukrajině (Ivanofrankivská, Černovická oblast), v Rumunsku (župy Botoșani, Iași, Vaslui, Galați) a v Moldavsku. Pod městem Černivci tvoří v krátkém úseku ukrajinsko-rumunskou hranici a poté v délce 711 km moldavsko-rumunskou hranici. Je 989 km dlouhá. Povodí má rozlohu 27 500 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Východních Karpatech na severním svahu hřbetu Čornohora. Až k městu Černivci teče v hluboce zaříznutémúdolí, které se dále po proudu rozšiřuje až na 10 km u města Leova. Říční koryto je široké a místy řeka vytváří peřeje. Ústí zleva do Dunaje poblíž města Galați.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou sněhové a dešťové srážky. Průměrný roční průtok činí přibližně 80 m³/s, maximální 5000 m³/s a minimální 15 až 20 m³/s. Zamrzá v lednu až v únoru na 40 až 50 dní. Při oblevách rozmrzá. Ledy z řeky mizí v první polovině března. Nejvyšších vodních stavů dosahuje na jaře. V létě a na podzim dochází k povodním při deštích a v zimě při oblevách a deštích.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná do města Leova. Na řece leží města Jaremče, Kolomyja, Sňatyn, Černivci, Novoselycja, Ungheni a Leova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve starověku byl Prut znám jako Pyretus či Porata. Před rokem 1940, kdy Sovětský svaz okupoval Besarábii a Severní Bukovinu, se téměř celý jeho nacházel v Rumunsku.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]