Prut (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prut

Řeka Prut
Základní informace
Délka toku 989 km
Plocha povodí 27 500 km²
Průměrný průtok 80 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Východní Karpaty
48°9′16″ s. š., 24°30′31,47″ v. d.
Ústí
Dunaj
45°28′7,5″ s. š., 28°12′28,49″ v. d.
Protéká
UkrajinaUkrajina Ukrajina (Ivano-Frankivská, Černovická oblast), RumunskoRumunsko Rumunsko (Botoșani, Iași, Vaslui, Galați) MoldavskoMoldavsko Moldavsko
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj
Řeka na mapě
Řeka na mapě

Prut (ukrajinsky Прут, rumunsky Râul Prut) je řeka na Ukrajině (Ivanofrankivská, Černovická oblast), v Rumunsku (župy Botoșani, Iași, Vaslui, Galați) a v Moldavsku. Pod městem Černivci tvoří v krátkém úseku ukrajinsko-rumunskou hranici a poté v délce 711 km moldavsko-rumunskou hranici. Je 989 km dlouhá. Povodí má rozlohu 27 500 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Východních Karpatech na severním svahu hřbetu Čornohora. Až k městu Černivci teče v hluboce zařezané dolině, níže se pak dolina rozšiřuje až na 10 km u města Leovo. Říční koryto je široké a místy řeka překonává peřeje. Ústí zleva do Dunaje poblíž města Galați.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou sněhové a dešťové srážky. Průměrný roční průtok vody činí přibližně 80 m³/s, maximální 5000 m³/s a minimální 15 až 20 m³/s. Zamrzá v lednu až v únoru na 40 až 50 dní. Při otepleních rozmrzá. Ledy z řeky mizí v první polovině března. Nejvyšších vodních stavů dosahuje na jaře. V létě a na podzim dochází k povodním při deštích a v zimě při otepleních a deštích.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná do města Leovo. Na řece leží města Jaremče, Kolomyja, Sňatyn, Černivci, Novoselycja, Ungheni, Leovo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve starověku byl známý jako Pyretus, či Porata. Před rokem 1940, kdy Sovětský svaz okupoval Besarábii a Severní Bukovinu, téměř celá řeka protékala Rumunskem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]