Přeskočit na obsah

Hoverla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hoverla
Гове́рла
Hora Hoverla
Hora Hoverla

Vrchol2061 m n. m.
Prominence1300 m
Izolace63 km → Pietros, Rumunsko
SeznamyNejvyšší hory evropských zemí
Nejvyšší hory Ukrajiny #1
Poznámkanejvyšší hora Ukrajiny
Poloha
SvětadílEvropa
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
PohoříČornohora
Souřadnice
Hoverla
Hoverla
Hoverla
Hoverla
PovodíTisa, Dněstr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hoverla (ukrajinsky Гове́рла) je hora nacházející se v pohoří Čornohora a zároveň nejvyšší vrchol Ukrajiny. Nachází se v Karpatech na hranici Zakarpatské a Ivanofrankivské oblasti.

Svah hory je pokryt bukovým a smrkovým porostem. V nadmořské výšce nad 1500 metrů začíná pás sub-alpského travnatého porostu, známého pod názvem poloniny.

Bývalý čs. hraniční kámen

V letech 19181938 byla Hoverla na hranici Československa a Polska. Dodnes jsou zde zachované a dobře viditelné některé hraniční kameny Československé republiky.

Od konce srpna do počátku června je vrchol hory pokryt sněhem. Vzhledem k lavinovému nebezpečí se výstup od listopadu do května doporučuje výhradně po západním hřebenu.

Nejvyhledávanější cesta na Hoverlu vede z východu, od města Vorochta. Přechází k řece Prut a směřuje do vesnice Černohora (možno využít autobus). Z vesnice je to na vrchol zhruba 5 hodin chůze (11 km). Stezka míjí zimní středisko Zarosľak (kemp, hotel) a zvedá se dál do lesů, které jsou plné stříbrných jedlí a bříz. Nad hranicí lesa cesta překračuje alpínské louky a po nenáročném hřebeni vystupuje na vrchol s kovovým křížem a státní vlajkou. Výhled z vrcholu je výborný, obzvláště na blízké rumunské pohoří Maramureš na jihu.

Přes vrchol vede i oblíbená hřebenová trasa, která propojuje tři nejvyšší hory Ukrajiny, tj. Hoverlu (2061 m n. m.), Brebeneskul (2037 m n. m.) a Pop Ivan (2022 m n. m.). Tato trasa vede po bývalé polsko-československé hranici a dodnes jsou na ní zbytky červeného turistického značení. Úsek z Hoverly na Pop Ivan je dlouhý asi 18 km.

Celkový pohled na Hoverlu
Pod vrcholem Hoverly
Vrchol Hoverly

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]