Hoverla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hoverla
Гове́рла
Hora Hoverla
Hora Hoverla

Vrchol 2061 m n. m.
Prominence 1300 m
Izolace 63 km → Pietros, Rumunsko
Seznamy Nejvyšší hory evropských zemí
Nejvyšší hory Ukrajiny #1
Poznámka nejvyšší hora Ukrajiny
Poloha
Světadíl Evropa
Státy UkrajinaUkrajina Ukrajina
Pohoří Čornohora
Souřadnice
Hoverla
Hoverla
Hoverla
Hoverla
Povodí Tisa, Dněstr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hoverla (ukrajinsky Гове́рла) je hora nacházející se v pohoří Čornohora a zároveň nejvyšší vrchol Ukrajiny. Nachází se v Karpatech na hranici Zakarpatské a Ivano-frankivské oblasti.

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Svah hory je pokryt bukovým a smrkovým porostem. V nadmořské výšce nad 1500 metrů začíná pás sub-alpského travnatého porostu, známého pod názvem poloniny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bývalý čs. hraniční kámen

V letech 19181938 byla Hoverla na hranici Československa a Polska. Dodnes jsou zde zachované a dobře viditelné některé hraniční kameny Československé republiky.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Od konce srpna do počátku června je vrchol hory pokryt sněhem. Vzhledem k lavinovému nebezpečí se výstup od listopadu do května doporučuje výhradně po západním hřebenu.

Nejvyhledávanější cesta na Hoverlu vede z východu, od města Vorochta. Přechází k řece Prut a směřuje do vesnice Černohora (možno využít autobus). Z vesnice je to na vrchol zhruba 5 hodin chůze (11 km). Stezka míjí zimní středisko Zarosľak (kemp, hotel) a zvedá se dál do lesů, které jsou plné stříbrných jedlí a bříz. Nad hranicí lesa cesta překračuje alpínské louky a po nenáročném hřebeni vystupuje na vrchol s kovovým křížem a státní vlajkou. Výhled z vrcholu je výborný, obzvláště na blízké rumunské pohoří Maramureš na jihu.

Přes vrchol vede i oblíbená hřebenová trasa, která propojuje tři nejvyšší hory Ukrajiny, tj. Hoverlu (2061 m n. m.), Brebeneskul (2037 m n. m.) a Pop Ivan (2022 m n. m.). Tato trasa vede po bývalé polsko-československé hranici a dodnes jsou na ní zbytky červeného turistického značení. Úsek z Hoverly na Pop Ivan je dlouhý asi 18 km.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Celkový pohled na Hoverlu
Pod vrcholem Hoverly
Vrchol Hoverly

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]