Pop Ivan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pop Ivan
Піп Іван
Pop Ivan
Vrchol 2022 m n. m.
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Ukrajina Ukrajina
Pohoří Čornohora
Souřadnice 48°2′31″ s. š., 24°37′32″ v. d.
Pop Ivan
Red triangle with thick white border.svg
Pop Ivan
Povodí Prut (Dněstr)

Pop Ivan také Pop Ivan Černohorský (ukrajinsky Піп Іван Чорногорський), někdy také nazývaný Černá hora, je hora nacházející se v pohoří Čornohora na hranici Zakarpatské a Ivano-frankivské oblasti na Ukrajině. Se svou výškou 2022 m jde o třetí nejvyšší ukrajinskou horu. V meziválečném období (19181939) vedla přes vrchol polsko-československá hranice. Na vrcholu je kamenná stavba. Byla vybudována jako meteorologická stanice a patřila Polsku.

Kamenná stavba[editovat | editovat zdroj]

Astronomickou a meteorologickou observatoř nechala postavit polská vláda v letech 19361938. Svému účelu sloužila jen rok do začátku druhé světové války. V současnosti je to chátrající stavba s propadlými stropy, přesto se v ní dá přečkat případná nepřízeň počasí.

Ruiny observatoře, 2003

Stavbě místní říkají „Bílý slon“ (ukrajinsky „Білий Слон“)[zdroj?], pohled z dálky z údolí na zasněženou observatoř totiž připomíná bílého slona.

Název hory[editovat | editovat zdroj]

Původ jména „Pop Ivan“ není zcela jasný. Jednou možností je, že kameny pod vrcholem připomínají klečícího člověka v sutaně. Název také mohl vzniknout ze zvuku vydávaného větrem, když naráží do vrcholku hory. Vítr si tam prý „pozpěvuje“ (ukrajinsky „popivuje“).[zdroj?]

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Hora je součástí hřebenové trasy, která propojuje tři nejvyšší hory Ukrajiny, tj. Hoverlu (2061 m), Brebeneskul (2037 m) a Pop Ivan. Tato trasa vede po bývalé polsko-československé hranici a jsou na ní zbytky červeného turistického značení.

Vrchol je přístupný také od rumunských hranic (od vrcholu Stih) nebo z horní části údolí Bílé Tisy.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Michal Kleslo, Otakar Brandos: Zakarpatská Ukrajina, Sky, Vřesina 2002, ISBN 80-901902-8-6

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]