Pop Ivan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Pop Ivan
Піп Іван
Pop Ivan

Vrchol 2022 m n. m.
Seznamy Nejvyšší hory Ukrajiny #3
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Ukrajina Ukrajina
Pohoří Čornohora
Souřadnice
Pop Ivan
Pop Ivan
Pop Ivan
Pop Ivan
Povodí Prut (Dněstr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek pojednává o hoře v pohoří Čornohora. Možná hledáte: Pop Ivan (Maramureš) – horu v pohoří Maramureš na hranici Ukrajiny a Rumunska.

Pop Ivan také Pop Ivan Černohorský (ukrajinsky Піп Іван Чорногорський), někdy také nazývaný Černá hora, je hora nacházející se v pohoří Čornohora na hranici Zakarpatské a Ivano-frankivské oblasti na Ukrajině. Se svou výškou 2022 m jde o třetí nejvyšší ukrajinskou horu. V meziválečném období (19181939) vedla přes vrchol polsko-československá hranice. Na vrcholu je kamenná stavba. Byla vybudována jako meteorologická stanice a patřila Polsku.

Kamenná stavba[editovat | editovat zdroj]

Astronomickou a meteorologickou observatoř nechala postavit polská vláda v letech 19361938. Svému účelu sloužila jen rok do začátku druhé světové války. V současnosti je to chátrající stavba s propadlými stropy, přesto se v ní dá přečkat případná nepřízeň počasí.

Ruiny observatoře, 2003

Stavbě místní říkají „Bílý slon“ (ukrajinsky „Білий Слон“)[zdroj?], pohled z dálky z údolí na zasněženou observatoř totiž připomíná bílého slona.

Název hory[editovat | editovat zdroj]

Původ jména „Pop Ivan“ není zcela jasný. Jednou možností je, že kameny pod vrcholem připomínají klečícího člověka v sutaně. Název také mohl vzniknout ze zvuku vydávaného větrem, když naráží do vrcholku hory. Vítr si tam prý „pozpěvuje“ (ukrajinsky „popivuje“).[zdroj?]

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Hora je součástí hřebenové trasy, která propojuje tři nejvyšší hory Ukrajiny, tj. Hoverlu (2061 m), Brebeneskul (2037 m) a Pop Ivan. Tato trasa vede po bývalé polsko-československé hranici a jsou na ní zbytky červeného turistického značení.

Vrchol je přístupný také od rumunských hranic (od vrcholu Stih) nebo z horní části údolí Bílé Tisy.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Michal Kleslo, Otakar Brandos: Zakarpatská Ukrajina, Sky, Vřesina 2002, ISBN 80-901902-8-6

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]