Čornohora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čornohora
Чорногора
Severní část pohoří Čornohora, Hoverla (2061 m)
Čornohora

Nejvyšší bod2 061 m n. m. (Hoverla)
Poznámkanejvyšší horstvo Ukrajiny

Nadřazená jednotkaPoloniny
Sousední
jednotky
Svidovec, Horhany, Pokutsko-Bukovinské Karpaty, Hrynjavy, Maramureš

SvětadílEvropa
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
Čornohora v rámci Východních Karpat, vyznačena červeně
Čornohora v rámci Východních Karpat, vyznačena červeně
Map
Horninyflyš, břidlice
PovodíPrut, Tisa
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černohorská polonina, polonina Černá hora či Čornohora (ukrajinsky Чорногора; polsky Czarnohora; maďarsky Feketebérc) je nejvyšší pohoří Ukrajiny, nacházející se na jihozápadě Ukrajiny, v Zakarpatské a Ivanofrankivské oblasti. Geograficky spadá do horského systému PoloninyUkrajinských Karpatech. Nejvyšším vrcholem je Hoverla (2061 m), která je zároveň nejvyšší a nejpopulárnější horou Ukrajiny. Hlavním stavebním prvkem horstva jsou flyšové nánosy. Dalšími významnými horami jsou hory Petros a Pop Ivan.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Mapa Svidovce a Čorné hory v době první republiky

Čornohora je pohoří s převládajícími travnatými holinami a bez výrazných skalnatých tvarů (které jsou charakteristické například pro tatranskou část Karpat). Připomíná spíše Malou Fatru či Nízké Tatry. Pohoří je mezi vysokohorskými turisty oblíbené pro svůj dlouhý jednoznačně vedený hřeben, kde se nachází mnoho vrcholků vedle sebe oddělených pouze sedly. Tento hřeben se táhne od hory Hoverla po vrchol Pop Ivan.

Pod vrcholem Turkul leží ve výšce 1750 m n. m. horské jezero Nesamovyte, další jezero Brebenskul se nachází v 1800 m n. m. pod stejnojmenným kopcem. U obou jezer vyvěrá pramen vody.

Po první světové válce (mezi lety 1919/1920–1938) bylo tato oblast hraniční mezi československou Podkarpatskou Rusí a polskou Haličí. Dodnes se na hřebeni nachází tehdejší hraniční mezníky. V současnosti hranice odděluje Zakarpatskou a Ivanofrankivskou oblast.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je protkáno sítí turistických cest, které bývají většinou dobře znatelné (s výjimkou stezek v nižších polohách zarostlých lesem) a místy značené. Cesty na hřeben či k vrcholům vychází na východní straně masivu z obcí Vorochta, Dzembroňa a na západěJasiny, Rachova či Kvasů. Několik kilometrů východně pod vrcholem Hoverly se nachází zimní středisko Zaroslak vybavené kempem a hotelem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

EVANS, Andrew. Ukrajina : turistický průvodce. Brno: Jota, 2007. 368 s. ISBN 978-80-7217-509-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]