Ararat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Nejvyšší hora Turecka)
Další významy jsou uvedeny na stránce Ararat (rozcestník).
Ağrı Dağı
Արարատ
Ararat
Malý a Velký Ararat
Malý a Velký Ararat

Vrchol5137 m n. m.
Prominence3511 m
Izolace379 km → Šchara
SeznamyUltraprominentní hory
Nejvyšší hory asijských zemí
Nejvyšší hory Turecka #1
Poznámkanejvyšší hora Turecka
Poloha
SvětadílAsie
StátTureckoTurecko Turecko
PohoříArménská vysočina
Souřadnice
Ararat
Ararat
Prvovýstup1829 Friedrich Parrot
Typstratovulkán
Erupce1840
Horninaandezit a čedič
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ararat (turecky Ağrı Dağı, arménsky Արարատ), v Arménii známý i pod jménem Masis, je s nadmořskou výškou 5137 m nejvyšší horou Turecka i Arménské vysočiny. Nachází se na východě Turecka, několik kilometrů od hranic s Íránem a Arménií.

Geografická charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Ararat je vulkánem se dvěma vrcholy:

Poslední sopečná aktivita byla zaznamenána v roce 1840, kdy došlo k vyvržení magmatu z parazitického kráteru. Tento výbuch si vyžádal i lidské oběti. Předcházející erupce vytvořily mnoho parazitických kráterů na západní straně sopky. Vrchol Araratu je trvale pokryt sněhem a ledem a tvoří výraznou dominantu celého kraje. Nejimpozantnější pohled na ni je z arménského hlavního města Jerevanu a okolí.

Biblická zpráva[editovat | editovat zdroj]

Podle bible někde na Araratských horách přistála po potopě světa Noemova archa, podle některých snad na samotné hoře Ararat.

Je též národním symbolem Arménie, včetně archy Noemovy je zobrazen jak ve státním znaku Arménie, tak i (bez archy Noemovy) bývalé Arménské sovětské socialistické republiky.

Kromě biblických textů je Ararat zmíněn také v dalších textech, které je možné považovat za nejstarší dochované literární dědictví lidstva.[1] Podle významného babylonského mýtu o stvoření Enúma eliš pramení řeka Eufrat z očí zabité bohyně Tiamat. Eufrat měl vytrysknout z levého oka bohyně poté, co na její oddělené hlavě bůh Marduk navršil horu, kterou je míněn Ararat. Tato zmínka o Araratu je o stovky let starší než nejstarší zapsaná vrstva Tóry.[1]

Výstup na vrchol[editovat | editovat zdroj]

Výstup na Ararat není extrémně náročný, problémy může způsobit spíše délka výstupu nebo poměrně značná nadmořská výška. Ideální podmínky jsou v letním období. Doporučenou výbavou jsou potřeby pro bivak, cepín a mačky. Souvislá sněhová pokrývka a vrcholový ledovec začíná v nadmořské výšce okolo 4900 m. Turecké úřady vyžadují zakoupení povolení k výstupu a povinné je také využití služeb místního průvodce.[2][3]

Malý a Velký Ararat
Malý a Velký Ararat

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Z tureckého Doğubeyazıt.
Z tureckého města Iğdır.
Satelitní snímek pohoří.
3D model Araratu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HAVELKA, Ondřej. Náboženství v oblasti řeky Eufrat – po biblickém veletoku časem a prostorem I. [online]. Dingir, 2021-01-08 [cit. 2023-09-04]. Dostupné online. 
  2. S.R.O, Turistika cz. Biblický Ararat zakázaný a přesto překonaný!. www.turistika.cz [online]. [cit. 2021-01-05]. Dostupné online. 
  3. Jak vystoupat na Ararat, abyste to přežili jako Noe. iDNES.cz [online]. 2014-09-02 [cit. 2021-01-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]