Státní znak Arménie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Státní znak Arménie

Historický státní znak Arménie byl obnoven velmi stručným zákonem z 19. dubna 1992, (С-0580-1-ЗР-21) který v překladu zní: „Nejvyšší sovět Republiky Arménie nařizuje: Jakožto státní znak Republiky Arménie přijmout znak, schválený vládou Republiky Arménie v červenci roku 1920: Prezident Republiky Arménie L. Ter-Petrosjan"

Zákon neobsahoval popis znaku. Ten (a ještě velmi nepřesný) je uveden až v platné právní regulaci – v zákonu O znaku republiky Arménie ze dne 15. 6. 2006.

Podle článku 2 odst 2 tohoto zákona je ve středu štítu zobrazena hora Ararat s Noemovou archou a znaky čtyř království (dynastií) historické Arménie: Bagratovců v horní části vlevo, Aršakovců – v dolní části vpravo, Artašovců (Artaxidovci) – v dolní části vlevo a Rubenidů (Rubenovců) – v dolní části vpravo. Štít drží orlice (zleva) a lev (zprava) a pod štítem zobrazen meč, ratolest, snop klasů, řetěz a stuha. Základní barvou znaku republiky Arménie je zlatistá, barvy znaků historických arménských království jsou v horní části vlevo červená, v horní části vpravo — modrá, v dolní části vlevo modrá, v dolní části vpravo červená a barva ve štítě vyobrazené hory Ararat je oranžová. Tyto barvy symbolizují barvy vlajky republiky Arménie. Barevné vyobrazení znaku je uvedeno v příloze, která je nedílnou součástí zákona.

Štítonoši: orlice a lev, symbolizují ducha, sílu a moc. Lev s křížem byl vyobrazen na bráně hlavního města království Bagratovců, města Ani (961–1045). Dvouhlavého orla používal královský rod Mamikonian. Bývá spojován také s rodem Aršakuni, Aršakovců, s králem Tiridatem III. Dva ptáčci a hvězda byly na koruně Tigrana II. (království Artašovců Artaxidovců v. 1. st. př. n. l.) Lev s křížem v tlapách je na mincích krále Levona II. z rodu Rubenidů (Kilíkie, 11. a 12. století).

Na památku schválení státních symbolů republiky zákony z 15. 6. 2006 bylo rozhodnuto 15. května připomínat Den národních symbolů Arménie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]