Ararat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ağrı Dağı
Արարատ
Ararat
Malý a Velký Ararat
Malý a Velký Ararat

Vrchol 5137 m n. m.
Poznámka nejvyšší hora Turecka
Poloha
Světadíl Asie
Státy Turecko Iğdır, Turecko
Pohoří Arménská vysočina
Souřadnice 39°42′ s. š., 44°17′ v. d.
Ararat
Fire.svg
Ararat
Geologie
Typ stratovulkán
Erupce 1840


Ararat (turecky Ağrı Dağı, arménsky Արարատ) je s 5137 m nejvyšší horou Turecka i Arménské vysočiny. Nachází se na východě Turecka, několik kilometrů od hranic s Íránem a Arménií. Je též národním symbolem Arménie, kde je známa i pod jménem Masis.

Geografická charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Ararat je vulkánem se dvěma vrcholy - Velkým Araratem (5137 m) a Malým Araratem (3896 m). Poslední sopečná aktivita byla zaznamenána v roce 1840, kdy došlo k vyvržení magmatu z parazitického kráteru. Tento výbuch si vyžádal i lidské oběti. Předcházející erupce vytvořily mnoho parazitických kráterů na západní straně sopky. Vrchol Araratu je trvale pokryt sněhem a ledem a tvoří výraznou dominantu celého kraje. Nejimpozantnější pohled na ni je z arménského hlavního města Jerevanu a okolí.

Biblická pověst[editovat | editovat zdroj]

Podle Bible někde na Araratských horách přistála po potopě světa Noemova Archa, podle některých snad na samotné hoře Ararat.

Výstup na vrchol[editovat | editovat zdroj]

Výstup na Ararat není extrémně náročný, problémy může způsobit spíše délka výstupu nebo poměrně značná nadmořská výška. Ideální podmínky jsou v letním období. Doporučenou výbavou jsou potřeby pro bivak, cepín a mačky. Souvislá sněhová pokrývka a vrcholový ledovec začíná v nadmořské výšce okolo 4900 m. Turecké úřady vyžadují zakoupení povolení k výstupu a povinné je také využití služeb místního průvodce.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Z tureckého Doğubeyazıt.
Z tureckého města Iğdır.
Satelitní snímek pohoří.
3D model Araratu.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]