Státní znak Ruska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ruský státní znak
Informace
Subjekty oprávněné užívat znakRuskoRusko Rusko
Přijato20. prosince 2000

Státní znak Ruska, jehož základní motiv pochází z období Ruské říše, je v Rusku užíván (se změnami) od rozpadu Sovětského svazu. Změny, které byly provedeny oproti původnímu imperiálnímu znaku, se týkaly barevnosti, která má dnes podobu znaku používaného na začátku 15. století, ale orel ze znaku kopíruje tvar používaný za dob Petra Velikého.

Znak se skládá ze dvou majoritních částí. První je jezdec na koni, který zabíjí draka kopím. Tento jezdec byl původně součástí velké pečeti Moskevské, a až do roku 1730 se o této figuře nemluví jako o sv. Jiřím, až v tomto roce je označena, podle carského nařízení, jako svatý Jiří, posel vítězství (Победоносец). Později se tato figura samotná stala znakem Moskvy.

Druhou figurou znaku je orel. Tento znak byl používán byzantskými císaři. Orla v ruském znaku poprvé začal používat velkokníže moskevský, Ivan III. poté co si vzal za ženu byzantskou princeznu Sofii, jejíž strýc byl poslední byzantský císař Konstantin XI. po pádu Konstantinopole. Orel v Byzanci symbolizovala spojení západní a východní říše, jiné vysvětlení byla jednota státu s církví. Ivan ji začal využívat právě proto, že Moskva byla poslední baštou pravoslaví. Krom orla převzala Moskva následnictví Východní říše římské, čímž se z ní stal tzv. „třetí Řím“.

Pod vládou prvního romanovského cara, Michal I. Fjodoroviče, se podoba znaku opět změnila. V roce 1625 se ve znaku objevil orel poprvé se třemi korunami. Postupně, poněkud později, je symbol tří korun vysvětlován jako znak tří království: Kazaňského, Astrachaňského a Sibiřského nebo jako symbol svazu „vší Rusi“ – Velké Rusi (Rusko), Malé Rusi (Ukrajina) a Bílé Rusi (Bělorusko).

Dnešní podobu znaku navrhl a provedl v řádných barvách ruský umělec Jevgenij Iljič Uchnaljov a byl přijat 30. listopadu 1993.[1] Dnes tři koruny symbolizují spojitost a suverenitu ruských jednotlivých republik. Ve znaku se také objevují tradiční heraldické symboly svrchovanosti a moci, jablko a žezlo, přestože Ruská federace není monarchií, zachování těchto symbolů vedlo k odporu především komunistů. Nicméně i přes protesty, po ztrátě modré stuhy Řádu sv. Ondřeje, která spojovala tři imperátorské koruny, a stuhy obepínající znak Moskvy byl znak přijat a 20. prosince 2000 byl podpisem prezidenta Vladimira Putina uzákoněn.

Historický vývoj znaku[editovat | editovat zdroj]

Coat of arms of Russia (XV Century).svg
Znak Moskevského knížectví, který je používán od Ivana III. jako dědictví po Byzanci (druhá polovina 15. století – 1547)
Russian-coat-arm-1667.svg
Znak Ruského carství (15471721)
Russian coa 1857.png
Velký znak Ruského impéria z roku 1857[zdroj?]
Coat of arms Russian Empire Central Lob.svg
Malý znak Ruského impéria
Lesser Coat of Arms of Russian Empire.svg
Malý znak Ruského impéria z roku 1883
Greater Coat of Arms of the Russian Empire 1700x1767 pix Igor Barbe 2006.jpg
Velký znak Ruského impéria z roku 1882
Russian coa 1917.svg
Státní znak Ruska z roku 1917
Coats of arms of the Russian SFSR (1918-1920).svg
Státní znak Ruské SFSR 19181920
Coat of arms of the Russian Soviet Federative Socialist Republic (1920-1954).svg
Státní znak Ruské SFSR 19201978
Coat of arms of the Russian Soviet Federative Socialist Republic.svg
Státní znak Ruské SFSR 19781991 a Ruské federace 19911992
Coat of arms of the Russian Federation (1992-1993).svg
Státní znak Ruské federace 19921993

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Coat of arms of Russia na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]